България

Президентът Радев: Истанбулската конвенция не трябва да се ратифицира!

„Отлагането на ратификацията е победа за българското общество, което показа обединение и здрав разум“, посочи глава след среща с Негово Величество краля на белгийците Филип.

[ad id=“263680″]

„Истанбулската конвенция не трябва да се ратифицира!“ Това заяви категорично празидентът Румен Радев в Брюксел.

„Отлагането на ратификацията на Истанбулската конвенция е

победа за българското общество, което показа обединение и здрав разум.

Вносителите и проповедниците на Конвенцията се скриха зад Конституционния съд. Според мен Конвенцията в този вид е зле написан документ, който допуска неясноти и най-различно тълкуване. Моето мнение е, че тя не трябва да се ратифицира по няколко важни причини“, заяви българският държавен глава.

[ad id=“218001″]

„Първо – тя сама по себе си не може да предотврати насилието. Справка – държавите, в които тя е приета. Нима там секва изведнъж насилието над жени и деца“, попита държавният глава.

Можем да предотвратим това насилие само с читави български закони,

с адекватни действия на полицията и на съда. И най-вече – с добро възпитание“, посочи Румен Радев.

По думите му „точно тези текстове, които бунят нашата общественост и са в разрез с нашите ценности, морал, традиции и вяра – за тях в самата конвенция изрично е написано, че не подлежат на никакви резерви и на никакви съпътстващи декларации“.

„Всички тези внушения, че ще направим резерви и това няма да мине, не са изобщо основателни“, коментира още Радев.

„Ако я приемем, Конвенцията отнема от правомощията на държавата

и вменява правомощия в неправителствени организации – те ще станат основен източник на информация и се превръщат в контролни органи. Това няма да допринесе за намаляване на насилието над жени и деца, по-скоро ще стимулира съдене на държавата“, категоричен бе президентът.

[ad id=“218548″]

„Винаги, когато държавата абдикира от своите правомощия, според мен това е опасно. Тази Конвенция легитимира намесата в образователния процес с непредвидими последствия върху психиката и съзнанието на нашите деца“, заяви президентът.

Попитан за отношението му към възможността за свикването на референдум, той изрази надежда да не се стига дотам. „Надявам се на здравия разум на нашите народни представители.

Няма нужда да стигаме до референдум, който ще отнеме време, енергия и средства“, добави президентът Радев,

Днес българският държавен глава бе приет на аудиенция при краля в рамките на работното си посещение в Брюксел, съобщиха от прессекретариата на президента.

Икономическите отношения между България и Белгия, както и предизвикателствата пред Европа бяха сред темите на срещата между президента и Негово Величество краля на белгийците Филип.

„Белгия се нарежда на едно от челните места по инвестиции в България“, отбеляза държавният глава Румен Радев и добави, че с крал Филип са обсъдили възможностите да се увеличи присъствието на белгийския бизнес в България и да се реализират повече съвместни проекти.

[ad id=“236480″]

„Немалко млади българи учат тук,

много сънародници живеят и работят в Белгия – те са мост между двете държави“,

посочи президентът.

Белгийският крал Филип и българският държавен глава са обсъдили възможностите за образование и професионалните перспективи пред младите хора.

„Кралство Белгия и Република България са свързани с дълбоки исторически връзки. Конституцията на Третата българска държава и дори мотото на Народното събрание – „Съединението прави силата“ са заимствани от белгийската конституция“, заяви президентът.

По думите му фундаментът на българската демокрация почива на белгийски образец.

Румен Радев отбеляза, че сред темите на срещата са били също и приоритетите на Българското председателство на Съвета на ЕС.

Президентът и белгийският крал са обсъдили и общия интерес към авиацията.

„Към Националната служба за охрана трябва да има отговорно отношение, най-малкото защото там има отговорни и достойни хора. Трябва да се отнасяме подобаващо към тях“, заяви президентът пред български журналисти в Брюксел.

[ad id=“263680″]

„Всяко фриволно тълкуване на законите и всякакви произволни, самодейни предложения, не работят в инетрес на държавността. По закон има ясен срок – един месец, в който трябва да издам указ за нов началник на службата и ще го спазя“, посочи още държавният глава.

 

 

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.