„Българската конституция ясно определя индивидуалните права и свободи. Всеки е свободен да се кандидатира за изборна длъжност и това е лично решение на г-н Христов, което аз уважавам. Всеки е свободен да бъде там, където се надява да бъде най-полезен и най-значим. Вярвам, че България има нужда от компетентни и свободомислещи представители в ЕП, които да отстояват българския интерес в условията на все по-динамична Европа“, посочи държавният глава.
По думите му президентството не е феодална институция и всеки е свободен да прави своя избор.
На въпрос дали излизането на Иво Христов от президентството не се дължи на оценка за работата му, държавният глава беше категоричен, че не е снемал доверието си от него.
Радев подчерта, че Христов е обсъдил с него участието си в евроизборите.
Миналата година екипа на президента напусна и Елена Йончева, която за кратко беше секретар за връзка с медиите. Тя стана депутат от БСП, а сега е водач на червената листа за евровота.
Днес държавният глава коментира и събитията в Габрово. Според него гневът на хората е разбираем.
„В България цели поколения израснаха с чувство за безнаказаност, затова и се вихри този произвол. Основният проблем е в беззаконието. Това е всеобщ проблем за държавата“, каза той.
Според Радев за решаването на проблема са нужни два паралелни подхода.
„Първият е безкомпромисно и твърдо прилагане на закона, а вторият стратегически подход е да се води борба със социалните причини, които водят до престъпност“, каза президентът.
По думите му социалните причини се коренят в ниското образование, липсата на трудова заетост, липсата на чувството за отговорност пред обществото.
„Ето там трябва да работим“, каза още той.
Във Велико Търново президентът участва в тържественото заседание на Конституционния съд по повод на 140-та годишнина от приемането на Търновската конституция.
„Да припомня някои от най-важните завети на хората, създали Търновската конституция, за политическата мъдрост и за народния суверенитет, а именно – законите да се правят от народа и за народа. Да пожелаем на нашите народни представители да не забравят тези завети, да се водят от тях, за да имат по-малко президентски вета върху лобистки закони и по-малко закони, отменяни от Конституционния съд“, каза в приветствието си държавният глава.
Директорът на училището успокоява Огулджан и Йомер, че Айбюке са праведни момичета. Харика и Толга…
Осман припада. Началник Рафет натопява Умут за информатор. Парс веднага се обажда в разузнаването да проучат…
Барка притиска Анупама да подпише документи, но тя я моли да спре... Барка твърди, че…
Джанан се раздира, чувствайки се крайно унижена от собствения си син, но след това си…