Здраве

Презрелите банани са полезни за здравето

Според данни от Корнелския университетски колеж по екология на човека, въпреки че презрелите банани не съдържат толкова хранителни вещества, колкото обичайните плодове, те са изключително полезни за здравето.

Консумирането само на един плод помага за предотвратяването на високо кръвно налягане, диабет, сърдечносъдови заболявания, проблеми с храносмилането, пише zdrave.to.

И още:

1. Предотвратяват увреждането на клетките. Презрелите банани съдържат достатъчно антиоксиданти, което забавя увреждането на клетките, предизвикано от вътрешни нарушения и свободни радикали. Това помага да се понижи рискът от различни заболявания.

2. Понижават кръвното налягане. Плодовете с кафеникави вече петна съдържат много калий и тяхната употреба спомага за по-добрата регулация на кръвотока, освен това се справя със запушването на артериите.

3. Подобрява работата на сърдечносъдовата система. Тяхната наситеност с калий и наличието на съединителна тъкан прави тези плодове полезни за контрола на нивото на холестерола, а благодарение на медта и желязото в състава си, те помагат да се подобри нивото на хемоглобина.

4. Снемат киселините. Тези плодове също така действат като антацид: те ефективно успокояват раздразнението в стомаха.

5. Борят се с туморите. Едно от удивителните преимущества на презрелите банани е тяхната способност да се противопоставят на рака. Съединенията, възникващи в тъмните петна по кората, създават вещество, което може да убива раковите и аномалните клетки.

6. Помагат при язви. Презрелите банани са единственият плод, който може да консумира човек с язва, без да се страхува от страничните ефекти. Тяхната мека текстура покрива стомашната лигавица и не позволява на киселината да обостря язвата.

7. Справят се след запек. Тяхната употреба подобрява храносмилането и перисталтиката на червата.

8. Полезни са при пременструален синдром. За намаляване неприятните симптоми при този синдром спомага витамин В6, влизащ в състава на тези плодове.

9. Лекуват депресия. Високите дози триптофан в презрелите банани се преобразуват в серотонин, т.нар. „хормон на щастието”, помагащ на човек да се чувства щастлив.

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.