Чешкият историк Константин Иречек, роден на днешния ден – 24 юли, през 1854 г., е и български политик – бил е министър по време на режима на пълномощията. Член е на Френската академия на науките (1898 г.), почетен член на БАН (1898 г.). Иречек живее в България в периода 1879-1884 г. Работи като главен секретар в Министерството на народното просвещение (1879-1881 г.), министър на народното просвещение (1881-1882 г.), директор на Народната библиотека (1884 г.). Извършва няколко обиколки из страната с научна цел. Издава „Пътувания по България“ (1888 г., на български език – 1899 г.), „Княжество България“ (1891 г., на български език – 1899 г.) и други. Дисертацията му на тема „История на българите“излиза на чешки, руски език, както и няколко български издания. Умира на 10 януари 1918 г.
Пак то пише: „Най-великият гений на българите е завистта… Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за благото на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо.”
Какво се е променило в народопсихологията и в политиката от тогава до днес?!
Смяната на министрите в правителството: „…водени от незнаещите, вършим невъзможното за благото на неблагодарните“.
Президентът снощи отново: „Мутрите вън!“ – а кой ще остане в президентството тогава, като се имат предвид едни малко по-отдалечени и едни доста по-близки събития, обвързаности, саботьорства, арести и т.н. – но: „„Най-великият гений на българите е завистта…“
Протестът: “ квалифицирали сме се да правим всичко от нищо.” – Единствено може да се добави, че какво е онова „всичко“ никой не знае, но го иска веднага и смята да го постигне с „нищо“.
Под „нищо“ разбирам и политиците, щуращи се из гражданството, па дано спечелят някой симпатизант, и липсата на какъвто и да е ищах у някоя група протестиращи да си напънат мозъка и знанията, и да извадят реална програма и мерки за постигане на онова, което искат. Но… те пък, всъщност, не знаят какво е то.
„По-добър живот“ е пожелание, не програма. И никой никога не го е правил за другиго, освен ако не е заставен от закони, социална нагласа и приемливост, институции, а това не става с викове, става с мерки.
Знам, че пак няма да ме разберете. Проблемът е, че ви симпатизирам, но 30-годишният ми опит в сфери „политика“ и „икономика“ ми дава прекалено голяма информация, та предварително знам, че сте „излъганите и слугинажа“ на нещо, което няма да ви хареса. Направете различното този път!
Мине се не мине, някой има нужда от протест и си намира наивниците. Употребява ги! После е същото без значение успял ли е протеста, или не и без значение кой е на власт. „Не можеш да правиш едно и също и да очакваш различен резултат“, е казал Айнщайн, освен ако не си идиот – не в древногръдския смисъл на думата, а в съвременния. „… бивши министри, настоящи министри и бъдещи министри. „ – ако ви се ще да сте бъдещите, да си знаете, че ще сте точно като миналите и настоящите в същата система. Млади сте – създайте различна!