Анализи

През погледа на главния редактор: Ето за ТОВА говоря!

Живка Кехайова

Ето, за ТОВА говоря! Днес бе публикувано проучване на Българския институт за правни инициативи (БИПИ).

Какво прави впечатление – над 90% от хората смятат, че трябва да се подават сигнали за корупция. В същото време под половината – 49,3% от българите, биха подали сигнал към компетентните органи, ако станат свидетели на корупция на работното им място. 29,8% пък са категорични, че не биха сигнализирани за подобно нарушение, а 20% не желаят или не могат да отговорят.

Проучването е специално проведено в навечерието на въвеждането на нова европейска директива, предвиждаща защита на лицата, които подават сигнали за нарушения с евросредства.

Съвсем леко повишение в процента, но вече над половината – 50,7% от хората пък биха подали сигнал в случай на конфликт на интереси на работното им място. 29,2% от респондентите са категорични, че не биха го направили.

Не съм сигурна обаче дали всички от респондентите знаят какво е „конфликт на интереси“, или значима част са сметнали, че става въпрос за това техните интереси на работното място да бъдат нарушени.

60,7% от хората биха се чувствали несигурни, ако подадат сигнал за корупция срещу лице, заемащо публична длъжност – политици, кметове и др., т.е. – в превод не биха подали сигнал, дори да са преки свидетели.

Още по-любопитното е към кого биха се обърнали тези – предимно млади и образовани хора, които биха подали сигнал за корупция. 47,8% от тях – към някого от фирмата, 37,9% към полицията, а 33,5% към медиите. КПКОНПИ е четвърта, а прокуратурата – чак пета в списъка.

А  най-възпиращото обстоятелство да подават сигнал, когато са свидетели на корупция, за българите е, че няма вариант в законодателството ни сигналът да е анонимен.

Българският институт за правни инициативи се е опитал да даде максимално меко тълкуване на данните.

Реалистичното обаче е – над 90% от българите искат да им се решат проблемите, но по-малко от половината са готови реално да дадат своя принос за това. Ето, за ТОВА говоря, когато системно пиша, че нивото на зрялост на обществото определя нивото му на съществуване – политическо, икономическо и всякакво. А нивото на зрялост на обществата зависи от нивото на всеки един в тях. Очевидно продължаваме да искаме някой да ни оправи, при това без наше участие.

В същото време днес в София пристигна европейският прокурор Лаура Кьовеши. Ще се среща с Гешев и със Стоилов. Дали някой ще й даде това проучване, за да се опиентира в ситуацията преди срещата?

 

Живка Кехайова

Нямам девиз, имам собствена философия.