Живка Кехайова
Защото това обръщение към АмЧам – „Българо-американската бизнес асоциация“, явно имаше за цел много ясно и твърдо да подреди приоритетите пред новите управляващи, защото изглеждат някак объркани и несигурни.
„Има ново правителство, отворено за диалог. Българската икономика е готова за растеж през 2022. САЩ и България са посели семената за едно плодотворно партньорство“ – т.е. стана това, което искахме, ще отстраним някои пречки пред вас, ако не правите номера.
„Трите „И” са инвестиции, иновации и интеграция“ – т.е., внимавайте от къде ще привличате инвестиции! Край на старите типове производства, които обвързват с изтока, интеграцията ви е задължителна там, където ви искаме.
„Върховенството на закона е проблем. Трудовото законодателство е доста остаряло. Регулаторната среда има слабо правоприлагане, създават се условия за корупция. Искаме България да се придвижи напред в класацията на „Трансперънси интернешънъл”, т.е. ще се придвижи в контролирата от нас „Трансперънси интернешънъл”, ако изпълни онова, за което сме се разбрали.
„Ключови за бъдещето на България са инвестициите в диверсификация на енергийния микс. Трябва да се изберат западни решения – сътрудничество в ядрената енергетика. Планирали сме семинар за малките ядрени модули. Възложено проучване за осъществяване на модернизацията на Топлофикация. САЩ предоставиха 1 млн. долара за модернизация на Топлофикация“ – т.е., живи или мъртви, скъсвате с енергийната зависимост от Русия! Дори малко ще ви платим за това, но малко.
„Партньорството със САЩ означава инвестиция в бъдещето. „Искаме силна България, работната група по Зеления пакт нае международна група за преход към бъдеще без въглища. Този преход се осъществи по добър начин за работниците. Целта е да имаме екологична среда”, т.е. – забравете за въглищата! Или имате бъдеще със САЩ, или нямате бъдеще.
„Основният износ на България за САЩ са компютри и електроника, това показва взаимноизгодният характер на сътрудничеството“, подчерта Мустафа и призова съвместно да прилагаме постиженията на науката и технологиите за да отговорим на предизвикателствата като пандемията, т.е. имате неочаквано добър потенциал в технологиите и ще го използваме, вие също ще имате полза.
„Нужна е интеграция на България със западните пазари. Дълбоко съм убедена, че заедно сме по-силни. България трябва да бъде интегрирана с ОИСР и еврозоната, тя трябва да се присъедини към тях“, т.е. да не ви и хрумва, че можете да се измъкнете някак от еврото и другите обвързаности – или ви има в глобалния пазар, или ви няма.
„Имате потенциал да станете силен регионален енергиен център с интерконектора България-Гърция. Винаги съм се застъпвала за него и ще продължа да се застъпвам“ – т.е. правите го веднага! Достатъчно се мотахте в услуга на Русия и това струва главите на досегашните. Сегашните също ще станат „досегашни“, ако се опитат да кръшнат от този проект, който смятаме за стратегически.
С гордост отбелязваме покупката на F-16. Продължаваме да работим активно в Черно море. В нашия взаимосвързан свят бизнесът не е само печалба. Частният сектор трябва да има ролята за справяне със социалните недъзи. В България положителни промени се осъществяват в толкова много сфери, въпреки толкова много предизвикателства, че повишените инвестиции, иновации и интеграция благоприятстват българската и американската икономика“ – т.е. военното сътрудничество ще е приоритет, особено в Черноморския район. Никакво мрънкане срещу Черноморска база на НАТО исаботиране на изграждането й, както направи Борисов и си мислеше, че ще се откупи с едни изтребители!
Коледа е празник, който обединява милиони хора по света, но начинът, по който се празнува,…