Живка Кехайова
И понеже те се явяват в прозрачния ни медиен и електронен свят лицето на партиите, политиката се превръща в пародия, или трагикомедия, а политическата система в шоу бизнес. Логично – докопването до властта става чист бизнес за разлика от управлението, което пак си е трагикомедия.
Иначе, убедена съм, че във всички български партии има и свестни хора, но ако си задължен да вървиш след непълноценен водач, как да направиш нещо пълноценно? Ако се опиташ – веднага ще изхвръкнеш от партийните класации, защото не-лидерите, не могат да понесат конкуренция.
Що е то лидер?
Лидерите са тези, които успяват ефективно да обединят хората в общността и да ги мобилизират за постигане на цели, важни за съществуването и просперитета на общността. Лидерството не е позиция, а философия. Лидерът може да бъде такъв та всяко едно ниво, а доказателството, че е наличен лидер, е фактът, че съответната система се развива хармонично и успешно – семейство, екип, държава…
Доказано е, че най-добрите лидери са родени такива. Лидерски качества могат да бъдат и изградени, но според психолозите, те никога не достигат до толкова високо ниво, колкото, ако са подплатени с вродени основни качества.
Добрият лидер трябва да притежава:
Комуникация: Коректната комуникация е от съществено значение за предаване на идеите на лидер. Комуникирането при лидера е ясно, директно и кратко и така достига до максимален брой хора. Ако този пред вас разтяга локуми, изразява се неточно и неясно и се чудите какво всъщност е имал предвид говорейки – не е лидер.
Емпатия: Познаването и разбирането на ситуацията на други хора е много важно при въздействие върху група хора. Лидерът е способен да усеща групите хора и да предава дори невербално това, че ги разбира, при това добронамерено.
Доверие: Всеки тип връзка се основава на доверие. Ако няма доверие към лидера, която и да е и каквато и да е система ще се разпадне. Ако някой си позволява да лъже публично, особено ако го прави дори, когато не е нужно – той не е лидер. Лидерът не се стреми да се харесва. Лидерът увлича за действие.
Безопасност: Безопасността и сигурността при вземането на решения е нещо, което обществото възприема силно. Колкото по-висока степен на защита към принципи, ценности и същностни ориентири показва, толкова по-голям е обхватът на лидера. Лъжците не са лидери.
Мотивация: Когато чуем мотивиращи и оптимистични думи, които ни позволяват да се изправим пред живота, поглеждайки го и от друга гледна точка, въздействието, и влиянието на лидера върху хората се увеличава. Неспособните да мотивират позитивно и разчитащи на негативната настройка на тълпата да ги изтласка – не са лидери. Просто са временни и почти винаги лоши главатари.
Отговорност: Човек, който не се смята за отговорен за всичко, за абсолютно всичко, направено от него и не се смята задължен да плати цената – и за добро, и за зло – не е лидер. Обикновен случаен измамник е.
Трите основни стълба на лидерството са:
– Лични възможности за контрол най-напред над своите емоции, след това над емоциите на околните за постигане на баланс в трудни моменти.
– Технически възможности: Знания, свързани с ефективността на системата, която управлява.
– Социални възможности: Качества, които улесняват отношенията с други хора. Сред тях основните са съпричастност, доверие и чувство за отговорност, изграждащи и усещане, и увереност за стабилност.
Ето обощението на двама безспорни лидери:
Както Хенри Форд е казал: „Не търсете виновния, търсете решение“.
Маргарет Тачър: „Властта е като умението да бъдеш дама. Ако ви е нужно да говорите за него – не го притежавате“.
Може още доста да се пише – има купища анализи и все с тъжното заключение, че в съвременния свят лидерството е абсолютно дефицитно навсякъде по света и на всички нива.
А сега се замислете и кажете има ли у нас политик – лидер?