Анализи

През погледа на главния редактор: Мрънкащите хора. Мрънкането като наркотик

Живка Кехайова

Мрънкащите хора. Мрънкането като наркотик

„Има много хора, които са винаги в очакване да се случи следващото нещо, срещу което да реагират, което да ги раздразни или обезпокои — и неизменно намират такова бързо-бързо. Те са пристрастени към това да разстройват себе си и да изпитват гняв така, както други са пристрастени към някой наркотик. Чрез реагиране срещу това или онова те утвърждават и усилват усещането за аза си. Дълготрайното негодувание е „чувство на обида“. Да се чувствате засегнати, обидени, означава да се намирате в постоянно състояние на „против“ и поради тази причина чувството на обида съставлява важна част от егото на повечето хора. Колективното „чувство на обида“ може да оцелее в продължение на векове в психиката на един народ или едно племе и да подклажда безспирен цикъл на насилие.“  – Екхарт Толе

Имам чувството, че Толе е живял в България, или поне на Балканите, макар че е видимо и израждането на всички общества в тази посока. Мрънкането като феномен, съзнаването на собствената стойност само и единствено, когато си против – няма значение какво, или кого, откриеш враг (нищо по-лесно от това), е всъщност отказ да носиш отговорност за собствения си живот. Мрънкането е най-лесният опит за себедоказване, който не изисква нито работа, нито дори елементарно усилие. И да, мрънкащите са болни, макар и не здравословно хора. Личностно болни и зависими са от нуждата да се оневинят чрез друг.

Със сигурност никой никъде не е виждал щастлив, успял според собствените си критерии (успял, според другите човек – не важи, защото може да е счупено нещо същностно важно за него), който да мрънка на останалите, или срещу останалите. Ако нещо не му харесва, той аргументирано предлага ясно решение, или търси по-информирани и знаещи по проблема от себе си, за да бъде намерено решение. Такъв човек никога не е „против“, а е за – нещо по-добро. Но не абстрактно по-добро, а конкретно и изпълнимо в дадени условия.

Просперитетът на едно общество зависи от съотношението между мрънкачи и вторият тип човеци. Следователно решението на проблемите ни ще дойде с отговора на въпроса как от свръхпроизводство на мрънкащи, като общество можем да преминем в добро производство на личности, способни да поемат отговорност и платят цената на изборите, постъпките и пътя си към щастие. Лично! Това не означава, че няма да бъдат допускани грешки, но означава, че тези грешки ще могат да бъдат поправени. Лично! 

Живка Кехайова

Нямам девиз, имам собствена философия.

Recent Posts

7 факта за кокошките, които може би не знаете

Кокошките са едни от най-разпространените и полезни домашни животни в света. Те не само снасят…

15 минути ago

7 факта за коледарите, които може би не знаете

Коледарите са неразделна част от българската коледна традиция, носещи духа на празника чрез песни, благословии…

34 минути ago

7 факта за атентаторите, които може би не знаете

Атентаторите често се възприемат като сенчести фигури в историята, но зад техните действия стоят сложни…

41 минути ago