Живка Кехайова
Енергийна комисия се обедини сутринта на извънредно заседание за проект на решение, което дава решение за въглищните централи. Точката веднага влезе в днешния дневен ред на депутатите, а с гласуваното решение се задължава Министерски съвет да предоговори Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).
„Продължаваме промяната“ гласуваха въздържал се. Въздържа се от гласуване и независимият депутат Явор Божанков.
Целта на решението е въглищните централи да работят без ограничения до 2038 година, но в същото време да се гарантират ангажиментите за декарбонизация в съответствие с общоевропейските цели. Към момента България е абсолютния европейски шампион по намаление на въглеродните емисии.
Да, ясно е, че като член на ЕС не само сме поели, но и трябва да изпълняваме ангажиментите си в зеления преход. Въпросът е това да става плавно, с поетапно усвояване и на неизбежните новости и открития в сферата на енергетиката, а не на юруш. Избраната за база 2019 година е възможно най-неблагоприятната и определя показатели, които без предоговаряне наистина биха затворили централите, нищо, че думичката затваряне я няма изрично спомената. Защото ТЕЦ-овете произвеждат електричество, но не са лампички – да им натиснеш копчето и да почнат, или да натиснеш копчето и да спрат.
Според мен обаче, тази част от Плана не е направена злонамерено (лобизма за батериите би могъл да се обоснове и без чак такива радикални мерки за ТЕЦ-овете). По-страшно е – направен е от обикновена глупост и липса на познания за системата, както бяха счупени и други икономически лостове ей така – уж за да се спре нещо лошо, пък то стана още по-лошо, защото на някои им се губят взаимосвързаностите в системата на държавата и икономиката.
Пример: Радетелите да се „хванем за зебено“ преди да е поникнало казват, че без работа ще останат между 8 и 12 000 души в „Марица изток“ и съпътстващи производства, което не може да е национална драма. Погледнато от високо можеха да са прави, но само ако се забрави факта, че през последната година, даже година и половина (още преди войната) почти целият производствен и не само производствен бизнес в България лежи на печалбите на АЕЦ и ТЕЦ, осигуряващи месечните субсидии за оцеляването му и запазването на работните места.
Да се „хванем само за зелено“ преди да е поникнало (а даже не е и посадено още повсеместно), колкото и да обичаме зеленото – е безумие. Всъщност си е дългосрочен глад с летален изход.
Да, европейските средства ще се забавят, а някои вероятно ще загубим. Чудя се дали това няма да има дори положителен и отрезвяващ ефект за преосмисляне на харченето.
Стомахон лакс е хранителна добавка, създадена специално за подпомагане на храносмилателната система и облекчаване на…
Стрептогард е хранителна добавка, разработена с цел подпомагане на имунната система и защита на организма…