Анализи

През погледа на главния редактор: Проф. Габровски предложи състава на правителството си…

Живка Кехайова

Проф. Габровски предложи състава на правителството си. Ами както и да го гледаме – този състав е по-добър от предложените 5-6 допреди него

Дали има компромисни фигури – със сигурност. То приемането на който и да е човек е компромис за някой друг и т.н. Имало фигура, близка до БСП, но не е Корнелия със съветник Гечев, нали?

Министърът на енергетиката бил бившият на „Булгаргаз“ и съответно сигурно бил свързан с „Газпром“, но пък не е Александър Николов, нито пък е Росен Христов и едва ли ще си позволи лукса да води антиевропейска политика – не е президента, все пак. И за останалите сигурно може да се каже нещо – има разнообразни лица, близки и до ПП-тата, близки до ДПС, но никой от тях не е сред главните действащи лица на едната, или другата страна на настоящите „гаулайтери“.

Ще бъде ли гласувано? Едва ли, нищо че това е начин да бъде дръпната част от реалната изпълнителна власт от ръцете на Радев. Основният проблем е в чии ръце ще попадне. Разбира се твърдението, че щом мандатът е на ГЕРБ, властта ще попадне в ГЕРБ, ще се тиражира здраво. И в голяма степен ще е така, но само в някаква степен – изглежда странно, но сякаш и ГЕРБ не са съвсем убедени към къде ще тръгнат някои основни нишки.

От друга страна, вече веднъж „революционерите“ подкрепиха не евроатлантика проф. Герджиков, а русофила Радев и видяха докъде ги докара това. Сега няма да подкрепят друг професор – не партиен член и ще им се наложи да лазят в краката на Корнелия Нинова при трети мандат, ако иде там – а познайте евроатлантическо ли ще е правителството. Просто това с втория мандат е пълна небивалица, освен ако ПП и ДБ нямат договорка с ГЕРБ, така че няма да го обсъждаме. Ако имат пък, този цирк за пред избирателите е голям майтап и резил, особено ако както твърдят – техните били най-интелигентни.

Избори през март! Социологията от днес сочи, че картинката ще е същата като сега, но ГЕРБ ще вземат молко повече, отколкото на последните и ще водят пред ПП не с 5, а с 6,6%. И ко прайм? То и в този парламент ГЕРБ вече не са в изолация, защото нито едно решение не може да се вземе без тяхно участие – нито за проектите на ДБ и ПП, нито за тези на БСП и ДПС. И какво – ще продължаваме да се въртим като мухи без глави следващите 5 години с избори през 3 месеца, докато едното от двете враждуващи в момента крила каталяса? Няма лошо, но българинът ще е каталясал доста преди това.

Защо нито на ПП и ДБ, нито на ГЕРБ им се получава кардинално желаното и няма да се получи и на следващите избори?

Просто е. ПП и ДБ заложиха на революционна ситуация, която винаги е краткосрочна и когато не постигне целите си като в случая, а на всичкото отгове докаже, че изплувалото отгоре не може да управлява, без значение по какви причини, електоратът се връща към по-умеленото и консервативното. Да приемем тезата им, че правителството им било свалено злонамерено – и какво доказва това? Доказва същото – липса на умения, сила, влияние и компетентност да управляваш. Вместо да си вземат поука, те неистово се мъчат да върнат историята назад и да предизвикат нова „революционна“ ситуация – а това е толкова невъзможно и абсурдно, че само най-радикализираните им фенове вече са способни да мечтаят за подобно нещо. И не че на самите тях им трябва, а защото реваншистки искат да докажат на онези гадове отсреща, че могат да ги бият по същия, провалил се сценарий, за да им е максимално гадно.

ГЕРБ също не са очаровани. Въпреки, че общо взето се пренастроиха и рязко минаха от „искаме да се харесваме на всички“ към – „ние сме твърди евроатлантици“. Правилната им крачка беше да се установят в умереното и по-консервативно пространство, предпочитани от средната класа след революционни сътресения. Но не успяват да дръпнат самостоятелно твърде напред, нито да спечелят партньор в парламента, отговарящ на сегашната им самоидентификация. А не могат, защото продължават да играят със стари карти, вместо да извадят значимите нови играчи, които имат и не за друго, а защото ги тресе реваншизма да победят „врага“ болезнено със старите карти, да видят че му е гадно и после да вадят новите по собствено, а не по чуждо желание (което ще е задължително, ако ще са сериозна партия).

С други думи – егоцентричният реваншизъм яде „главата“ на политическата ни система и съсипва страната. Ако това не се промени до следващите избори, непременно ще изскочи някой нов месия за по-следващите, а тези – и едните, и другите, ще ги гледаме да се гърчат в краката му. Нямам против, но проблемът е, че все по-отвратителни месии си избираме като захванем от царя, та едва ли ще е много за радост новият хитрец, който ще прикотка електората. По-ми се ще сегашните политически субекти да вземат да се развият до нормални, съвсем стандартни, европейски партии.

Живка Кехайова

Нямам девиз, имам собствена философия.

Recent Posts

Защо прокуратурата не вижда действия на руските тайни служби в България

Разследвания на взривове в складове на оръжейния търговец Емилиян Гебрев не водят доникъде. Не е…

21 минути ago

В плен на мазута. Как Крим се справя с чистенето на Черно море

В началото на януари петролните петна, които се образуваха в Черно море след катастрофата на…

един час ago

Разправиите за либералното. Ще трябва ли да се връщаме към основни положения

Какво значи либерална демокрация, либерално, либерализъм? Отвъд основните права, либералното не е самостойна идея, а…

един час ago