„Прекалено широк“ обхват. Руският закон за „чуждите агенти“ нарушава човешките права, реши ЕСПЧ

Руският закон за „чуждестранните агенти“ нарушава Европейската конвенция за правата на човека и основните свободи. Това постанови Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург, като прие, че законът е „произволен“ и Москва го използва по „прекалено широк и непредвидим начин“.

Делото беше образувано по жалби на 107 ищци, сред които правозащитната неправителствена организация „Мемориал“ и руската служба на Радио Свободна Европа – Радио Свобода (RFE/RL).

ЕСПЧ постанови на 22 октомври, че атакуваният руски закон налага „строги ограничения“ върху дейностите на ищците, а определянето им като „чуждестранни агенти“ представлява „сплашване“.

„Съдът констатира, че действащото в момента законодателство е стигматизиращо, подвеждащо и е използвано по твърде широк и непредвидим начин. Това накара Съда да заключи, че целта на законодателството е да накаже и сплаши, а не да отговори на всяка предполагаема нужда от прозрачност или основателни опасения за националната сигурност“, се казва в решението.

Законът за „чуждестранните агенти“ беше въведен в Русия през 2012 г., а неговият обхват беше допълнително разширен през 2022 г. Той изисква организациите, които получават финансиране от чужбина, да се регистрират като „чуждестранни агенти“, което предвижда много по-сериозни изисквания от властите.

Ищците твърдят, че законодателството е част от систематична кампания за задушаване на критиките към режима на Владимир Путин и ограничаване на работата на правозащитниците и независимите медии.

ЕСПЧ отбеляза, че общественото мнение в Русия свързва термина „чуждестранен агент“ с „предатели“ и „шпиони“, а това заклеймява организациите с този етикет като такива. Съдът прие още, че публикуването на лични данни на ищците и изискването за подробни финансови отчети нарушава правото им на поверителност.

Руската служба на Радио Свободна Европа беше глобена с над 16 милиона евро (17,3 милиона долара) за неспазване на изискването да се регистрира като „чуждестранен агент“. Това е най-голямата глоба от всички ищци по делото.

През 2022 г. руските власти предприеха по-сериозни действия срещу медията, като иззеха банковите ѝ сметки и блокираха интернет страниците ѝ. Това стана след началото на непредизвиканата руска инвазия в Украйна през февруари същата година. Накрая медията беше обявена за нежелателна организация в Русия.

С решението си от вторник ЕСПЧ разпорежда на Русия да заплати на руската служба на Радио Свободна Европа 60 000 евро (65 000 долара) като компенсация за разходи и 950 000 евро (1,03 милиона долара) обезщетение за нанесени щети.

Президентът и главен изпълнителен директор на RFE/RL Стивън Капус приветства решението на европейските магистрати в свое изявление:

„Журналистиката не е престъпление и е радостно да видим, че ЕСПЧ го признава като въпрос на международното право. Както Европейският съд постановява в решението си, законодателството на Москва за „чуждестранните агенти“ е нагло създадено от правителството, за да криминализира свободата на словото и да попречи на независимите журналисти да вършат своята работата.“

В решението на ЕСПЧ се критикува и разпускането на видни правозащитни организации като „Мемориал“ и Движението за човешки права под претекст, че нарушават изискванията за „чуждестранни агенти“. Това законодателство ограничава не само обществената им дейност, но и участието им в изборния процес и достъпа до държавна подкрепа.

През октомври 2022 г. „Мемориал“ получи Нобеловата награда за мир заедно с с беларуската правозащитна организация „Весна“ и украинския Център за граждански свободи.

Въпреки че беше изключена от Съвета на Европа през 2022 г. заради агресията си срещу Украйна, Русия все още е длъжна да изпълнява решенията на ЕСПЧ по случаи, които датират от по-рано. Москва обаче прие законодателство, което предотвратява изпълнението на решенията на Съда в Страсбург, издадени след изключването ѝ от европейската международна организация.

RFE/RL обеща да продължи работата си въпреки руските репресии. Неговото московско бюро беше принудено да затвори през 2022 г. и много от журналистите му бяха определени като „чуждестранни агенти“.

През 2023 г. московският съд обяви руската служба на RFE/RL в несъстоятелност, но въпреки това организацията продължава да предоставя новини на милиони руски граждани извън страната, запазвайки редакционната си независимост с финансиране от Конгреса на САЩ.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv