Въпреки това на страница 52 в Заключенията са изредени атомните електроцентрали, за които ще бъдат отпуснати помощи от ЕС за извеждане от експлоатация. Там се казва: „С цел подкрепа на ядрената безопасност в Европа ще бъде отпуснато специфично подпомагане за извеждането от експлоатация на следните атомни електроцентрали: … 57 млн. евро за „Козлодуй“, България, за периода 2021—2027 г., с максимален процент на участие на ЕС 50%.“
Заедно с нашата електроцентарала са изброени още две. Първата е АЕЦ „Игналина“ в Литва, чиито два реактора от чернобилски тип бяха затворени постепенно през 2004 и 2009 г., и словашката АЕЦ „Бохунице“, която по настояване на ЕС затвори през 2006 и 2008 г. два реактора ВВЕР по 440 мвт, но си запази други два от същия тип, каквито са и спрените реактори 1-4 в АЕЦ „Козлодуй“. В новия 7-годишен проектобюджет на ЕС са заложени 490 млн. евро за демонтиране на АЕЦ „Игналина“, като участието на ЕС е 86%. За „Бохунице“ са предвидени 50 млн. евро, и 50% участие на ЕС, но за по-кратък период – до 2025 г. Словашката централа продължава да има работещи реактори, както и АЕЦ „Козлодуй“.
След завършването на маратонския Европейски съвет, който се проточи пет дни, премиерът Бойко Борисов разказа колко трудно е било да се договорят, защото е трябвало да съгласуват всяко число. Самият той бил поставил за себе си личен рекорд по изпити кафета, за да поддържа бодро съзнанието си. АЕЦ „Козлодуй“ е най-важният индустриален обект на Северозападна България. Борисов изрази специална благодарност към лидерите на държавите от ЕС, че са се съгласили да отпуснат от евентуалните остатъци в бъдещия бюджет 200 млн. евро за подпомагане на този район, който е сред най-изостаналите в целия ЕС. Сумата е записана на стр. 34 в Заключенията и за нея премиерът е бил бдителен.
Светослав ТЕРЗИЕВ, „Сега“
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…
България е колонизирана от Запада. Това твърдение се чува все по-често от противниците на европейското…