Categories: България

Привличаме туристи с веломаршрути край морето

Има договорености за създаването на нов трансевропейски пешеходен и велосипеден туристически маршрут по Черноморското крайбрежие – Е13, като за сега той ще обхваща Румъния, България и Турция. Вече се мисли и за Грузия, а когато войната приключи – ще се включат и Украйна и Молдова. Това каза Бойко Стоянов, зам.-председател на Велоклуб „Устрем“ и инициатор на Туристически маршрут „Черноморски път“, в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Вероника Денизова.

Крайната цел на инициативата „Черноморски път“ е да създадем един цялостен, нов туристически продукт, чрез който да привлечем качествено нови туристи в България – пешеходни и велотуристи, които да имат възможността целогодишно да почиват в страната ни и да опознават културните и природни забележителности на страната и така да подпомогнат увеличаването на туристическия сезон и развитието на икономическите условия в малките населени места, сподели Стоянов.

„Изминалият уикенд (3 – 6 октомври) в Монсерат, Испания се проведе 55-тата годишна конференция на Европейската федерация на туристите ERA (European Ramblers Association). На тази конференция присъстваха делегати от Български туристически съюз и Българската туристическа камара и по предложение на нашия клуб и на нашето Туристическо дружество „Родни Балкани“ беше презентирана идеята за Черноморски път. Тя получи одобрение от делегатите на тази конференция и предстои този маршрут, след като се свърши съответната работа, нужна за това, да бъде приет като номер Е13. Тоест нов трансевропейски велосипеден и пешеходен маршрут, като идеята тук е, че този маршрут може да бъде разширен, не само в границите на Румъния и Турция, а да направи пълна обиколка на Черноморското крайбрежие“.

Маршрутът на „Черноморския път“ започва в Констанца и завършва в Истанбул, като се движи изцяло по Черноморското крайбрежие. Използвали сме максимално много горски пътеки и земни пътеки, като се избягват асфалтовите пътища. Маршрутите са два – пешеходен и велосипеден, като в 90% от времето те се движат заедно, със споделено ползване, добави гостът. „Идеята е човек да може да се придвижи безопасно от едно до друго населено място, да има (на всеки 10-20 километра) населено място или курортна зона, където да може да си почине, да се запаси с провизии, да пренощува“.

Изборът на пътеките е плод на дългогодишни проучвания на маршрута, като са водени „доста групи и сме преминавали, както пешеходно, така и с велосипеди“, като критериите са следните: най-вече безопасно преминаване, подчерта събеседникът. „На второ място са технически характеристики на пътеките. Тоест, те да са такива, които да позволяват разнороден тип туристи да могат да преминат по тях – тоест, хора от 5-годишна възраст, каквито са най-малките участници, които сме организирали, до 75-80-годишни, независимо от своите физически възможности или технически способности да могат да преминат маршрута“.

„Също така е важно този маршрут да има възможност за едно бъдещо развитие. Да позволява удължаването му в едната или другата посока. На следващо място е използването на съществуващи такива маршрути по Черноморието. Сега съществуват няколко такива маршрута, които са кратки и са около населени места – около Черноморец, около Варна. Съобразили сме се маршрутът да включва тези пътеки, за да има приемственост“.

Важно е да се съобразим и със собствеността, през която минават пътеките, и ако има преминаване през чужда собственост да се осигурят нужните разрешителни, допълни гостът.

По отношение на маркировката, нужна за маршрута, Стоянов подчерта, че тя ще бъде международно признатата туристическа маркировка – пешеходна и велосипедна.

До момента сме на етап събиране на подкрепа от министерствата и общините, като до момента имаме подкрепа от Министерството на туризма и Министерството на транспорта, както и от областните управители на Варна, община Бургас, община Констанца подкрепят маршрута, както и другите общини по Черноморието, различни природни паркове, които се намират на Черноморското крайбрежие, регионалните дирекции по горите, различни дружества, но потърсихме подкрепа и от международни дружества, каза още Бойко Стоянов.

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/

Arhiv