„Настояваме в окончателния вариант на учебната програма за X клас да бъдат разписани адекватни критерии за учебното съдържание, даващи реална представа за същността на комунистическия режим и създаващи условия за формиране на конкретни знания за престъпленията на този режим в България за периода между 1944 и 1989 г. Категорично се противопоставяме на риска информацията за т.нар. „Народен съд“, лагерите и репресивния апарат на държавната машина да бъдат отново удобно подминати“.
Това гласи обща позиция на ДСБ, „Зелените“, ДЕОС, „Да, България“ и БЗНС, която те са изпратили в писмо до образователния министър Красимир Вълчев.
Конкретно се иска проектът на учебната програма по „История и цивилизации“ за X клас, където периодът 1944-1989 година се изучава, да бъде адекватно променен.
[ad id=“263680″]
Според петте партии, 28 години след началото на Прехода все още е „налице дезинформация за комунизма като политически строй, особено сред най-младото поколение“. Те напомнят, че България е подкрепила Пражката декларация за Европейската съвест и комунизма от 03.06.2008 г., чийто идеи са доразвити в други международни актове като Резолюцията на ЕП от април 2009 г. – „Европейската съвест и тоталитаризма“ и Резолюцията на Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) от 03.07.2009 г. – „За ново обединение на разединена Европа“.
В цитираните документи, като имаща първостепенна важност, е посочена необходимостта от информираност на обществото за извършените престъпления на тоталитарните режими.
Източник: actualno.com
Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…