В този материал ще ви представим тревожните и незабележими признаци на алкохолизъм.
Нормалният човек няма специални ритуали или навици, свързани с алкохола. Като правило, когато човек започне да го консумира редовно и не придава никакво значение на това, това вече може да се превърне в „звънец на алармата“.
Кебапчета през уикендите, бира, докато гледате футбол, релакс след петък – всичко това вече може да се счита за редовен навик. Когато човек постоянно пие алкохол, той чака възможност да пие. Това е нездравословно отношение към алкохола.
Когато човек пие, за да се отпусне и не обръща внимание на обичайните неща, има причина за безпокойство. В началото това се случва вместо незадължителна работа: оставя се за по-късно. Постепенно хобитата започват да изчезват от живота. Алкохолът измества дейности, които не са свързани с него. Човек е загубил интерес към всичко, което преди го е увличало и радвало.
При здрав човек тялото реагира слабо на алкохол. По правило сутрин обикновената мисъл за алкохол го отблъсква. Когато пристрастяването започва, потенциалният алкохолик може да надмогне себе си и да стане „махмурлия“, защото след нов алкохол махмурлукът ще бъде по-лесен за надмогване.
Тогава всичко това се превръща в порочен кръг: един махмурлук се заменя с друг и желанието за пиене расте. От това състояние бързо можете да изпаднете в алкохолизъм.
Когато човек няма зависимост от алкохола, той ясно знае своята страна и разбира, че няма нужда да се напива до безсъзнание. Най-малкото защото колкото повече пиете, толкова по-лош и по-лош ще бъде махмурлукът. Всъщност не е нужно да се напивате „до козирката“, за да стигнете до състояние на еуфория.
При алкохолизма човек продължава да пие, защото вече не контролира себе си. Случва се такива епизоди да стават веднъж или рядко – тогава няма нужда да се притеснявате. Но в случай, че всяка седмица се случва свада и загуба на памет – трябва да включите алармата.