Израел одобри предложен от САЩ план за прекратяване на военните действия в Ливан, съобщи офисът на израелския премиер Бенямин Нетаняху. Примирието влезе в сила рано сутринта в сряда.
Споразумението цели да спре войната на Израел с ливанската шиитска групировка Хизбула. То се разглежда като първа стъпка към прекратяване на войната, която Израел започна на няколко фронта след като беше нападнат от групировката Хамас, смятана за терористична от САЩ и Европейския съюз (ЕС), на 7 октомври 2023 г. И двете групировки – Хамас и Хизбула – са подкрепяни от Иран и разглеждат Израел като свой основен враг.
Президентът на САЩ Джо Байдън приветства примирието в Ливан, което по думите му ще даде възможност на 70 000 израелски и 300 000 ливански цивилни, принудени да станат бежанци заради войната, да се завърнат по домовете си.
“Това беше най-смъртоносният конфликт между Израел и Хизбула от десетилетия”, каза Байдън в изявление в Белия дом.
“Израел не започна тази война. Ливанският народ не иска тази война, нито САЩ”, каза още той.
Хизбула е въоръжена групировка и политическа партия, която контролира голяма част от Южен Ливан. Тя е обявена за терористична организация от САЩ, а ЕС е включил в черния списък само военното ѝ крило, без политическото.
Хизбула и Израел си разменят удари, откакто другата подкрепяна от Иран групировка в района – Хамас, нападна Израел, но през последните месеци те станаха по-интензивни. В началото на октомври Израел започна и сухопътна операция срещу Хизбула в Ливан.
Ключови фигури в Хизбула бяха убити при израелски удари, включително лидера ѝ Хасан Насрала.
Примирието влезе в сила в 4 часа сутринта местно време в сряда. То е договорено с посредничеството на САЩ и Франция, които ще наблюдават дали то ще се спазва, каза представител на САЩ, цитиран от Би Би Си.
Сделката предвижда израелските сили да се оттеглят от Южен Ливан в рамките на 60 дни. Хизбула трябва да прекрати въоръженото си присъствие около границата с Израел на юг от река Литани. На тяхно място се предвижда да бъдат разположени ливански военни.
Целта е примирието да бъде постоянно, а не временно, каза президентът на САЩ Джо Байдън.
Ако примирието бъде нарушено от страна на Хизбула, Израел си запазва правото на самоотбрана, каза още той.
Израелският премиер Нетаняху каза, че страната му има готовност да отговори на всяко нарушение.
“Ако Хизбула наруши споразумението и се опита да се превъоръжи, ще ударим. Ако се опитат да подновят терористичните действия близо до границата, ще ударим. Ако изстрелят ракета, прокопаят тунел или докарат камион с ракети, ще ударим”, каза Нетаняху в изявление.
Ливанският премиер Наджиб Микати приветства споразумението за спиране на огъня и го нарече “основополагаща стъпка към установяване на спокойствие и стабилност в Ливан”. Той добави, че правителството му се ангажира да “засили присъствието на армията в южната част на страната”, както предвижда сделката.
Очаква се ливанската армия да разположи 5000 войници в района, каза представител на САЩ, цитиран от Би Би Си.
Въпросите за готовността на ливанската армия да прилага споразумението обаче остават. По-рано представители на Ливан са казвали, че тя няма нужните ресурси да се справи с Хизбула.
Примирието не се отнася за войната в Ивицата Газа, която Израел води срещу групировката Хамас, след като тя нападна Израел на 7 октомври 2023 г., като уби стотици цивилни и взе заложници.
Израелският премиер Нетаняху каза, че примирието с Хизбула ще позволи на Израел да концентрира усилията си върху Хамас.
“От началото на войната Хамас разчиташе, че Хизбула ще се бие на тяхна страна. След като Хизбула е извън картината, Хамас остават сами”, каза той. “Ние ще увеличим натиска си върху Хамас.”
Президентът на САЩ Джо Байдън каза, че цивилните в Газа също имат нужда от примирие и администрацията му ще работи за такова.