Стопиха се увеличенията на минималната работна заплата и на пенсиите покрай нарастващата инфлация. Хората продължават да теглят кредити, но дали е изгодно да се прави това в такъв момент коментира специалист.
„Кредити се теглят, когато ни трябват и когато сме преценили добре. Да теглим кредити, защото „ще прецакаме“ някого – не е добър вариант“, посочи кредитният консултант Тихомир Тошев в студиото на Bulgaria ON AIR.
Тошев обясни, че хората с изтеглени кредити са в по-изгодна ситуация, тъй като месечната им вноска остава същата на фона на падащата покупателна способност.
„За да се компенсира спадът, работодателите увеличават заплатите.
С повече доход плащаме същата вноска. Ниските лихви по ипотеките също са стимул. Има ръст при закупуването на имотите не за инвестиционна цел, за живеене в тях“, посочи той.
По думите на кредитния консултант се наблюдава висока активност и на имотния, и на кредитния пазар – ръстът на ипотечните кредити е 20%.
Според него, ниските лихви по ипотеките са стимул и се наблюдава ръст при закупуването на имотите не за инвестиционна цел, за живеене в тях.
„Българинът иска да живее в по-голямо жилище, най-търсени са 3-стайните апартаменти. Профилът на купувача – в средния/висок мениджмънт, доходи с над 3 хил. лв. на домакинството. За съжаление, голяма част от българите нямат достъпа и възможността да купят жилище в най-активните пазари – София, Пловдив, Варна“, отбеляза още той.
„80% от депозитите са от 5 до 10 хил. лв. Повечето хора не могат да се справят с цените за стоки от първа необходимост, сметките за ток, парно и вода – и посягат към спестявания, което не е добър показател. Ще трябва да се вземат, за да се овладее инфлацията. Хората с по-ниски доходи ще страдат много от нея“, категоричен бе кредитният консултант.
68 млрд. лв. са спестяванията на българите в банките, като те продължават да растат, макар и с по-слаби темпове, допълни още Тошев.
https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…