Categories: България

При дефект на смарт продукти потребителят ще може да избира между ремонт и замяна без условие

Константин Райков, член на Комисията за защита на потребителите (КЗП): Скоро търговците ще бъдат задължени при продажбата на смарт продукти да предоставят и софтуерни актуализации за определен период от време”.

Предвижда се търговците да имат задължението при продажбата на т.нар. „умни продукти” от типа на „интелигентни“ хладилници, смартфони и телевизори да предоставят в разумен срок и съответния софтуер, за да се постигне съвместимост. Това каза Константин Райков, член на Комисията за защита на потребителитепо повод предстоящите промени в Директива за продажбата на стоки.

При дефект на стока потребителят ще може да избира между ремонт и замяна без условие. Към момента съществуват ограничения по отношение на начините, по които може да бъде решена такава рекламация. „В процеса на утвърждаване и одобряване на директивата обаче ще се чуе евентуално думата и на неправителствените потребителски организации, както и на самия бизнес”, посочи Райков. „Тъй като става въпрос за нова стъпка в отношенията между потребители и търговци, предполагам, че е възможно да се допускат някакви други ограничения, но може би ще бъдат много малки”, добави той.

Константин Райков посочи, че към настоящия момент при предявяване на рекламация в първите шест месеца се счита, че дефектът е бил производствен. В този период потребителят не трябва да доказва, че проявилото се несъответствие е съществувало към момента на покупката. Промяната предвижда този срок да се увеличи на една или две години.

Основен акцент в промените е новите правила да обхванат, както конвенционалната търговия, така и онлайн магазините. „Това за България няма да е нещо ново. Съгласно нашия закон разделът за рекламациите се прилага и за онлайн търговията”, уточни Райков.

Постигнатото споразумение за промените трябва да бъде потвърдено от посланиците на държавите-членки, сред което одобрено от Комисията по вътрешен пазар и защита на потребителите към Европейския парламент и от Съвета на министрите на Европейския съюз.

„Продажбата на дребно е процес, така че по-ранното представяне на тази директива ще подготви търговците да договарят със своите доставчици точно такива условия, каквито те ще трябва да изпълняват”, коментира Константин Райков.

При около 60% от жалбите в Комисията за защита на потребителите по повод дефектни стоки се оказва, че хората имат основателни претенции и контролният орган успява да окаже съдействие за разрешаването на казусите. В останалите случаи потребителите или не разполагат с документите за покупката, или не са се обърнали преди това към търговеца за изясняване на спора, както се изисква по закон.

Живка Кехайова

Нямам девиз, имам собствена философия.

Recent Posts

Дъжд в четвъртък, градусите тръгват надолу

По-студено ще е в Северна България, на юг температурите ще са 16° и 21°...

6 минути ago

Кафето с рекордно високи цени, проблеми за какаото

Българите масово консумират сорт арабика...

26 минути ago

Експерт: Голяма част от българите нямаме спестявания

Най-много некоректни длъжници има сред младите хора...

29 минути ago

Алиев към Радев: България е важен транзитен парньор

Разширяват се интересите в различни сфери...

55 минути ago

Номерата на бюлетините са ясни: ГЕРБ №22, ПП-ДБ №14

Вижте коя партия с кой номер ще бъде на вота...

един час ago
image0 (9K)