Технологични трудности ще съпътстват вота 2 в 1, а цената им може да е висока, смята той,.
„Това, което непрекъснато се тиражира, че избори 2 в 1 са за предпочитане, за да се икономисат средства, са митове и легенди. Ако избирателят реши да гласува с преференция в бюлетината, това ще направи още по-сложни нещата“, заяви ръководителят на Катедрата по Конституционноправни науки в СУ проф. д-р Пламен Киров.
Сред възможните сценарии е повтаряне на феномена 15/15. При евроизборите през 2014 година, когато преференциалният вот пренареди резултатите, „Коалиция за България“ беше 15-та, а късметът да бъде 15-и в листата ѝ, прати Момчил Неков в Европарламента.
От Централната избирателна комисия разясниха, че първо ще се изтегли жребият за кандидат-президентските двойки, най-вероятно с номера от 1 до 10.
„Според ЦИК не е възможно да се повтори феноменът. За тези партии и коалиции, номерът за кандидат-президентската двойка, остава същият в бюлетината за изборите за НС“, заяви говорителят на ЦИК Росица Матева.
За тези, които не издигат президент, а участват само във вота за парламент, ще има втори жребий, който ще започне от номер 11. Ще има и разяснителна кампания.
Личното мнение на проф. Киров, обаче е, че избори 2 в 1 трябва да са изключение, а не правило.
„Трябва да се предвидят особени правила в самия Изборен кодекс, в случаите, когато се налага да се проведе гласуване 2 в 1. Да не говорим, че не е направен анализ колко машини дефектираха и колко време беше необходимо да се отстранят тези проблеми. За какво разделение на властите говорим, ако политическата воля е една и съща. Тогава възкресяваме идеята за партията-държава, каквато имахме в Конституцията от 1971 година“, уточни Киров.
До 12 октомври трябва да бъдат регистрирани кандидатите за „Дондуков“ 2. Ден след това ще бъде изтеглен жребият за номерата им, както и за участниците в парламентарния вот.