Проблемът със скока на цените след войната в Украйна не може да бъде решен с административни ограничения или опити за свиване на цените, а напротив – държавата трябва да подкрепи местните производители и да стимулира пазара. Това коментира доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания при БАН в ефира на предаването „В развитие“ с водещ Вероника Денизова.
„България внася около 80% от плодовете и зеленчуците си и то от страни като Испания и Португалия, които са на повече от 3000 км разстояние. Знаем какво става с поскъпването на горивото и при това положение трябва да се насочим към по-къси вериги за доставки, повече свежи зеленчуци от местни производители“, смята доцентът.
Гостът подчертава, че местните производители трябва да бъдат стимулирани от държавата, включително и за износ. „България е износител на зърно и това което се опитаха да направят – стопиране на износа, е голяма грешка. Трябва да се направи точно обратното – да се стимулира износа, защото идва нова реколта и когато производителите продадат зърното, те ще могат да вложат в новата реколта. Ние вече не сме затворена икономика, а част от свободния пазар“, каза той.
Доцентът даде пример със страни като Франция, където не се опитват изкуствено да снижават цените, а предлагат ваучери на групи с ниски доходи, с които те могат да си закупят определени категории храни от магазините.
„Това е нещо нормално, което се прави точно за целеви групи, но за съжаление в България нямаме добра статистика и администрация, за да го осъществим. Трябва да има по-добра социална, земеделска и икономическа политика“, каза той.
Според него е много трудно да се прецени доколко ще поскъпнат зърнени продукти като пшеницата, слънчогледа или царевицата, тъй като не е ясно кога ще приключи войната. „В момента се използват материали, закупени на по-ниски цени преди войната. Сега обаче предстои навлизането на друга реколта и цените ще са съвсем други“, подчерта гостът.
Институтът за икономически изследвания към БАН е съставил три възможни сценария и при продължаваща война предвижда над 200% поскъпване на кошницата на храните. „Нашите прогнози са до 1 октомври, когато е краят на стопанската година. Засега от 1-ви март тази година пшеницата е нараснала с 230% в сравнение с миналата година, ечемикът 2.2 пъти, слънчогледът 3 пъти, царевицата почти 3 пъти“, каза доц. Боюклиев.
„Ние сме откъсналия най-големия износител на зърно в света – Русия, след нея в Европа е Украйна. От едната страна имаме жестока война с унищожаване на всякаква инфраструктура за транспорт и износ на реколта, от друга страна има желязна завеса заради санкции. Освен това голяма част от реколтите по света зависят от азотния тор, а той е съставен от 70% природен газ“, каза доцентът.
Той обаче призовава да не изпадаме в паника, тъй като „ще има европейска помощ и при всички случаи ще се търси европейско решение, а не само национално“.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Реваксал е хранителна добавка, създадена с цел да подпомогне здравето на ставите и съединителната тъкан.…