Проблемите с нервите могат да бъдат облекчени само с реорганизиране на ежедневието и промяна на гледната точка към тях. Ето някои съвети:
[ad id=“225664″]
Усмихвайте се
Това е сериозно. Усмихвайте се още от ставането сутрин, усмихвайте се, когато поздравявате хората. Постепенно това по-усмихнато състояние ще започне да ви харесва и ще установите, че проблемите сякаш се решават по-лесно и хората ви приемат много по-добре.
Избягвайте контакти с неприятни за вас хора
Избягвайте хора, които внасят негативна емоция в живота ви – осъждат ви, интригантстват зад гърба ви, постоянно натякват своето превъзходство, намаляват вашата самоувереност, подвеждат ви, мамят ви, непрестанно мрънкат и се оплакват. Не общувайте с тях – дори от учтивост. Това е вашият живот и имате право да получите от него максимум позитивност, а не хора, които ви товарят с проблемите си.
Престанете непрекъснато да чистите и подреждате
Домакинстването може да „изяде“ цялото ви свободно време. Време е да започнете да се отнасяте към някои несъвършенства малко по-спокойно. Ако детето не иска да си прибира дрехите в гардероба, поставете до леглото му един фотьойл – нека да оставя дрехите си на него, а веднъж седмично да ги разпределя към коша за пране и в гардероба.
[ad id=“263680″]
Решете проблемите с битов характер
Крушката в кухнята все изгаря и отказва да светне в най-необходимия момент. Това е особено изнервящо. Не чакайте търпението ви да се изчерпа напълно или да стане по-голям проблем. Отделете един ден и извикайте майстори, за да поправят всичко необходимо. Хубаво е и да се отървете от излишните неща в дома ви, които само събират прах и ви създават допълнително проблемите. Така ще си освободите пространство и ще имате повече въздух и свободно време.
Престанете да се оправдавате
Вие сте зрял човек и постъпвате така, както смятате за необходимо. Бъдете уверени в действията си и не се обяснявайте на всеки срещнат.
Не се страхувайте да търсите помощ
Често си мислим, че е най-добре да се справяме сами, защото другите си имат достатъчно свои грижи. Но сега се замислете: вие не сте ли склонни да помагате? Да, и за повечето хора около вас е приятно да помогнат. Не едно психологическо изследване доказва, че най-често сме доволни от себе си, след като сме помогнали на някого и сме направили нещо добро. Така че – давайте възможност на хората да се чувстват добре.
[ad id=“236993″]
Подсигурете се
Направете фотокопия на всички важни документи, направете дубликати на всички ключове (един за апартамента ви може да има при съседите). За всеки случай. В безизходна ситуация това може много да помогне. Прехвърлете всички важни компютърни данни и фотографии и на отделен диск, за да няма неприятни изненади, ако се развали компютърът.
Не обещавайте излишни неща
Случва се, от добронамереност и поради факта, че много добре знаем как трябва да се направи нещо, да искаме да го свършим, за да сме полезни. Но всъщност нямаме време и сили за това. Сигурно имате такива ситуации: говорите с любимата си леля, много ви се иска да я посетите и обещавате, че в събота това ще стане. Но всъщност знаете, че няма да стане. Не обещавайте неизпълними неща – ще е по-леко на всички.Изхвърляйте негативните мисли
Не мрънкайте, не се оплаквайте. Необходимо е да се отървете от всички страшни мисли – зa болести, трагедии, проблеми… Представете си гардероб, а в него – много дрехи на закачалки. Това са вашите мисли, подредени в главата ви. Можете да извадите от гардероба онази закачалка с дреха, която ви е нужна, харесва ви и ви носи радост например. Ако усетите страшна, неприятна мисъл, просто я прибирайте в някой затънтен ъгъл, а взимайте по-хубавата, която ви качва настроението. А ако успеете да изхвърляте от „гардероба“ всички „дрехи“, които ви носят неприятна емоция, това ще е най-добрият вариант.
[ad id=“236999″]
Пийте хранителни добавки за заздравяване на нервната си система
Съчетанието от витамини и микроелементи нормализира проводимостта на нервните пътища, оптимизира синтеза на протеини и червени кръвни телца и подобрява висшата нервна дейност.
Отървете се от всичко дискомфортно
Става дума и за дрехи, и за разни други неща от ежедневието. Не пазете дрехи или обувки, защото ви било жал да ги изхвърлите. Освободете се от всичко, което ви дразни. Обувките ви стягат? Просто не са за вас, колкото и да са хубави – не ги носете и толкова.
Научете се да казвате „не“
Сложно е, да, но ако успеете да го усвоите, ще установите, че имате много повече свободно време и повече увереност. Можете да започнете с лека тренировка – да откажете да вземете за пореден път рекламна листовка на входа на магазина.
[ad id=“237001″]
Престанете да се притеснявате
Да позвъните, да попитате някъде нещо – все се тревожите да не изглеждате глуповато или да не ви приемат като досадник. Стига излишни предварителни съображения! Ако ви е нужно нещо, не се притеснявайте! Дори човекът от другата страна на телефонната линия да ви откаже, поне ще знаете точния отговор. И няма нищо срамно в това, че не сте запомнили например името на събеседника си от първия път – вероятно и той не е запомнил вашето. И да почукате на кабинета на лекаря, който не вика следващия пациент, е нормално – вие не нахълтвате, а внимателно пробвате. Заради подобни притеснения изпускаме милиони възможности.
Не взимайте пари назаем
Да, понякога сякаш нямаме избор, но когато е възможно да се справите, не взимайте заеми. Много хора разсъждават така: в този живот трябва да се наслаждаваме на всичко, а не все да чакаме. Да, но пак в този живот се налага да връщаме взетите назаем пари, понякога – в много по-голям размер, което е излишно затруднение.
Не се опитвайте да променяте другите хора
Това е безсмислено. Отнема сили и време, а резултатът е един – този, когото се опитвате да „подобрите“, се кара с вас. Защо? Защото това, че намеренията ви са добри според вас, съвсем не означава, че на въпросния човек тези планирани от вас промени ще се отразят добре и ще му донесат по-хубав живот и спокойствие. Не забравяйте, че вие преценявате другите само от своята гледна точка, пък и всеки човек има право на личен избор, пише Журнал за жената.
[ad id=“238430″]
Гледайте всяка ситуация отстрани
Когато имате грижи, си представяйте, че това се случва на някой друг човек. Защо се е оказал в тази ситуация? Какво бихте го посъветвали? Така ще намерите най-правилното и обективно решение за всяка ситуация, вместо други хора около вас да се опитват да определят вашия живот.
Планирайте
Всяка вечер (или сутрин) си правете план – за деня, може да го правите и за седмицата, за месеца. Това помага много в ежедневието, защото в съвременния бесен ритъм няма как да се мине без план.
И пак- усмихвайте се повече, това лекува!
Източник: lekuva.net
Иде един от 12-те велики православни празници, двоен повод за радост и за близо 8500…