България

Проверка на комисия „Антикорупция“ не е установила нередности около Делян Пеевски

„Има сигнали за корупция срещу депутати от всички политически сили. Въпросът е дали ще можем да съберем достатъчно данни, които да предоставим на прокуратурата”, каза в по Нова телевизия председателят на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) Пламен Георгиев.

[ad id=“225664″]

Депутатът Делян Пеевски е бил проверяван след подаден до комисията сигнал. Тъй като срещу него няма повдигнати обвинения, експертите не можели да направят проверка по същество на цялото му имущество, а само по документи. Тя не е установила никакви нередности.

Общо 148 души от тези, които по закон са длъжни да подават имуществени декларации, не са сторили това, каза шефът на КПКОНПИ. Сред тях са 23-ма кметове, председатели на Общински съвети, главни архитекти, 66-има директори на болници, един бивш депутат. Настоящите народни представители, както и министрите от кабинета „Борисов 3”, вече са предоставили изискваните документи.

В ръцете на съда има 288 дела, свързани със запор на имущество, по които се очаква магистратите да се произнесат, добави Пламен Георгиев.

След проверка, започнала в началото на 2017 г., комисията е открила несъответстие между доходите и имуществото на бившия енергиен министър Трайчо Трайков за над 2,4 млн. лева, каза още Георгиев. Ето защо съдът е запорирал 1/2 от апартамент, ателие, дворно място, паркомясто, акции, както и влогове и депозити на настоящия общински съветник. Проверката срещу Трайков е заради обвинението му за продажбата на остатъчния държавен дял на ЕВН.

[ad id=“263680″]

Разкрихме банкова тайна и разполагаме с цялата данъчна информация. Сега подканваме лицето да връчи декларация, с която да докаже доходите си. Крайният срок за това е петък. Ако не подаде тази декларация, всичко запорирано се отнема, обясни Георгиев.

Той каза, че работата на комисията по случая „Арабаджиеви” ще отнеме поне 7-8 месеца. Трябвало да се анализират много документи, тъй като това били лица с голяма икономическа активност.

Тече проверка и за имуществото на бившата кметица на столичния район „Младост” Десислава Иванчева. Тя е подсъдима за вземане на подкуп в особено големи размери.

От основаването на КПКОНПИ до момента е поискан запор на различни активи на стойност 3,8 млрд. лева. Отнета е собственост за 120 млн. лева.

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.