Categories: България

Прогноза: Гладът за кадри вдига заплатите през 2025 г.

Растящият недостиг на работна ръка и тесни специалисти в страната ще продължи да способства за по-висок темп на растеж на заплатите от съответстващия на прогнозираното повишение на производителността на труда и инфлацията. В резултат компенсацията на един нает се очаква да се повиши с 8.1% през 2025 г. и 7.7% през 2026 г. и да продължи да подкрепя потребителските разходи. Това се казва в Макроикономическата прогноза на БНБ.

Високият растеж на компенсацията на един нает ще доведе и до силно нарастване на разходите за труд на единица продукция – с 12%.

От институцията очакват растежът на разходите за труд на единица продукция да се забави до 5.3% през 2025 г. и 4.2% през 2026 г. в съответствие с по-умереното нарастване на заплатите и прогнозираното повишение на производителността на труда.

БНБ развива прогнозата си от юни тази година, като текущите очаквания са за малко по-висок растеж на реалния БВП през 2024 г., за по-нисък растеж през 2025 г. и за по-висок растеж през 2026 г.

За 2024 г. растежът на реалния БВП е повишен с 0.1 процентни пункта спрямо предходната прогноза, което се определя от прогнозираните положителен принос на запасите спрямо отрицателен принос и по-висок растеж на частното потребление спрямо прогнозата от юни 2024 г.

Ревизията в посока по-нисък растеж на реалния БВП през 2025 г. е с 0.5 процентни пункта и се дължи на прогнозираното по-слабо нарастване на износа на стоки и услуги и на  правителственото потребление.

Годишната инфлация се очаква да възлезе на 1.9% в края на 2024 г. (спрямо 5.0% в края на 2023 г.), а средногодишната инфлация да се забави до 2.5% (спрямо 8.6% през 2023 г.), се посочва още в анализа, цитиран от „Труд“.

Прогнозираното забавяне на инфлацията в края на 2024 г. отразява главно понижението на цената на петрола на международните пазари и поевтиняването на внасяните в страната промишлени стоки. Факторите, които ще продължат да оказват натиск за повишаване на цените както в краткосрочен, така и в средносрочен период, остават прогнозираните високи темпове на растеж на разходите за труд на единица продукция и на частното потребление.

Предвижда се групите на услугите и храните да продължат да имат най-висок положителен принос за общата инфлация през периода 2024−2026 г., следвани от групата на стоките и услугите с административно определяни цени.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

https://www.dnes.bg/

Arhiv