Грузински прокурори призоваха президентката на страната Саломе Зурабишвили да даде показания във връзка с разследване на възможни измами по време на изборите на 26 октомври. Те бяха спечелени от управляващата партия „Грузинска мечта“ на фона на твърдения от опозицията и от Зурабишвили за нарушения.
Разследването започна ден след като президентът на САЩ Джо Байдън изрази дълбока загриженост за демократичния регрес на Грузия и призова за прозрачно разследване на твърденията за измами при гласуването.
Все по-авторитарната „Грузинска мечта“ обяви победа с близо 54% от гласовете, което провокира хиляди хора да протестират срещу резултатите. Според тях те са фалшифицирани от тактиката на управляващата партия в руски стил, а международните наблюдатели казват, че изборите са опорочени от „неравностойни условия, натиск и напрежение“. Те осъдиха регистрираните случаи на купуване на гласове, двойното гласуване, физическото насилие и сплашване.
В изявление на Главната прокуратура в сряда се казва, че проверката е започнала, след като Зурабишвили каза, че изборите са опорочени от нарушения и отказа да приеме резултатите.
„Президентът Саломе Зурабишвили трябва да разполага с доказателства за възможна фалшификация на парламентарните избори през 2024 г., във връзка с което, в съответствие с установената от закона процедура, [тя] беше поканена на разпит на 31 октомври“, се казва в изявлението.
В рамките на разследването ще бъдат разпитани всички хора, които могат да имат информация за предполагаемите престъпни факти, се казва още в съобщението. Прокуратурата уверява, че периодично ще информира обществеността за резултатите от разследването.
Изборите се проведоха, след като по-рано тази година „Грузинска мечта“ прокара в парламента спорензакон за „чуждестранното влияние“, подобен на руския закон за „чуждестранните агенти“. Това стана въпреки бойкота на опозицията и месеци на масови протести, които понякога бяха жестоко потушавани. Миналия месец беше приет и закон, ограничаващ правата на ЛГБТ хората.
Зурабишвили, която е в противоречие с „Грузинска мечта“, но има ограничени правомощия съгласно грузинската конституция, призова Запада в интервю за Радио Свободна Европа/Радио Свобода (RFE/RL) във вторник да окаже натиск върху Тбилиси, за да задържи страната на западния път.
Преди това тя отказа да подпише законопроекта за „чуждестранното влияние“ и отхвърли мерките за анти-ЛГБТ стъпки, които бяха преодолени от „Грузинска мечта“, която има контрола над парламента.
В изявлението, публикувано от Белия дом във вторник, Байдън каза, че изборите са били „помрачени от многобройни регистрирани злоупотреби с административни ресурси, както и от сплашване и принуда на избирателите“. Той добави, че грузинските граждани имат право на мирен протест срещу резултатите.
След съобщенията за изборни нарушения някои западни държави като Швеция и Канада вече ограничиха отношенията си с Тбилиси.
През последните години „Грузинска мечта“ започна постепенно да отдалечава държавата от Запада, въпреки че през декември 2023 г. страната получи статут на кандидатка за членство в ЕС.
Байдън припомни, че САЩ отдавна са твърд поддръжник на суверенитета, териториалната цялост и евроатлантическите стремежи на Грузия.
„Ето защо съм дълбоко разтревожен от неотдавнашното отстъпление на страната от демократичната система, включително приемането на законодателство, отразяващо руските закони, които ограничават основните свободи и пространството за независими организации на гражданското общество“, каза Байдън.
Той призова грузинските власти да проучат всички докладвани нарушения на изборите и да отменят законодателството в руски стил.
Вследствие на нарастващия международен натиск Централната избирателна комисия на Грузия каза във вторник, че ще преброи повторно бюлетините в пет произволно избрани избирателни секции във всеки от 84-те избирателни района на страната.
Стотици участваха във възпоменанието на жертвите на насилствената асимилация на българските турци, видя репортер на…
Заради по-силната конкуренция от страна на Китай, спадащите продажби у дома и новия натиск от…