Снимка: БГНЕС |
Със закриване на спецправосъдието ще бъдат удовлетворени интересите на ограничен кръг от лица, „застрашени“ от специализираното правосъдие.
По този начин чрез механизмите на законодателната власт ще бъдат постигнати политически цели и ще се осъществи пряко политическо влияние върху работата на независимата съдебна власт.
Това се посочва в становище на Прокуратурата, подписано от главния прокурор Иван Гешев, до председателя на Народното събрание Никола Минчев и председателя на правната комисия в парламента Милен Матеев във връзка със законопроекта за промени в Закона за съдебната власт, който предвижда закриване на специализираните съд и прокуратура.
Промените бяха приети на първо четене преди седмици в правната комисия, като се очаква в близките дни да бъдат гласувани и в пленарна зала.
В становището се посочва, че мотивите, изложени в законопроекта, не съдържат задълбочен анализ на конкретни данни за работата на специализираните съд и прокуратура. Поставя се въпросът как ще бъде реализирана по-ефективна борба с организираната престъпност и с корупцията по високите етажи на властта, щом спецструктурите не са ефективни.
Според прокуратурата разрушаването на действащия в момента централизиран модел по делата за организирана престъпност ще окаже пряко влияние върху тяхната ефективност и ще възвърне отдавна изоставен модел, доказал своята непригодност. Допълва се, че с всяка година, от създаването й, резултатите на Специализираната прокуратура се подобряват като статистика и като качество на работа.
Законопроектът предвижда сериозни последици и за магистратите, тъй като ще бъдат засегнати правата им и един от конституционно гарантираните принципи – принципът на несменяемостта, който е пряко свързан с принципа на независимостта и с правната сигурност, се посочва в становището.