В последните няколко дни за пореден път Прокуратурата на Република България остро припомни на българското общество за неотложната необходимост от съдебна реформа и в частност – на реформа в прокуратурата, пишат в позиция по повод скандала с липсващите болтове на служебния автомобил на председателя на ВКС Лозан Панов от партия „Да, България“.
„Във всяка държава с претенцията за установен демократичен ред, отправените в мафиотски стил заплахи срещу председател на Върховния съд биха били обект на светкавично и ефективно (или поне старателно проведено) разследване. Но, независимо че на 27.04.2017 г. такава показна заплаха беше отправена публично, пред сградата на Висшия съдебен съвет, от шестима мъже с прясно отрязани агнешки глави в ръце, те бяха подминати от главния прокурор Сотир Цацаров така, както прокуратурата впоследствие подмина и необходимостта да разследва този случай, по който дори не беше образувана проверка“, заявяват от извънпарламентарната партия, основана от бившия правосъден министър Христо Иванов.
Според „Да, България“ вън от всяко съмнение е, че ако му бе дадена възможност да го направи, държавното обвинение би демонстрирало същото нежелание да разследва и последващия инцидент, при който предмет на посегателството беше служебният автомобил на г-н Лозан Панов.
„Обстоятелството, че за случая беше уведомен лично президентът на Република България, под чието управление е Националната служба за охрана, направи реакцията на прокуратурата задължителна. Начинът, по който тя приключи обаче за пореден път затвърди усещането, че престъпленията, които главният прокурор не желае да бъдат разкрити, не се разследват, както и че под неговото ръководство прокуратурата е деградирала до институция, която прикрива и пази извършителите на престъпления, вместо да ги разследва и да им повдига обвинения“, пише още в позицията на партията.
Според „Да, България“ отказът на прокуратурата да образува досъдебно наказателно производство не отговори на обществените очаквания за правилен и мотивиран прокурорски акт.
„Непренебрежимите вътрешни противоречия в постановлението внесоха съмнение, че държавното обвинение не желае да се ангажира с посегателството срещу личността на най-високопоставения съдия в страната. Тези съмнения се задълбочиха след официалното опровержение от страна на представителството на „Мерцедес“ за България, в което се посочва, че експертното им становище е цитирано по манипулативен и тенденциозен начин, а смисълът му – променен, така че то да обслужи прокурорската теза, като ѝ придаде фиктивна легитимация“, категорични са от новосформирания политически проект.
От партията посочват, че постановлението за отказ от образуване на това досъдебно производство може да бъде обжалвано пред горестоящата прокуратура единствено от председателя на ВКС и призовават г-н Панов да обжалва, защото потребителите на правосъдието трябва да бъдат окуражени, че има смисъл да отстояват правата си по закон.
„Призоваваме го, защото в противен случай личното му недоверие към институцията на прокуратурата би представлявало ясен негативен сигнал към гражданите, които и без това са обезверени от тази институция. На последно място – призоваваме го да подаде жалба, защото, ако не го направи, в очите на гражданите би останало само посланието, отправено от прокуратурата. А то е, че привържениците на идеята за нейното реформиране нямат право на правосъдие. Да си отвоюваме прокуратурата от мафията!“, завършва позицията на Да, България.[ad id=“225664″]
Иде един от 12-те велики православни празници, двоен повод за радост и за близо 8500…