Софийската районна прокуратура (СРП) е предложила на временния главен прокурор Борислав Сарафов да поиска отнемане на имунитета на народната представителка от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) Лена Бориславова, предаде БТА.
Това е поредно действие на прокуратурата, свързано с хора от ПП, само в рамките на седмица. То се случва, след като в понеделник Сарафов поиска отнемане на имунитета и на друг депутат от ПП-ДБ – съпредседателя на формацията Кирил Петков, а в четвъртък сътрудник на съпредседателя на ПП-ДБ Асен Василев беше обвинен от СРП в длъжностно престъпление и пране на пари.
Единственото разследване, на което е известно Бориславова да е обект, е от лятото на миналата година и е за подаване на неверни документи в Агенцията по вписванията.
Става дума за случай от 2021 г. Публикации в сайта „Биволъ“ твърдят, че тогава Бориславова е фалшифицирала пълномощно на свое име и протокол от събрание на сдружението с нестопанска цел „Да запазим Корал“, в чието ръководство преди е бил Кирил Петков.
Според изданието предполагаемата фалшификация от страна на Бориславова е направена, за да може формално да бъде декларирано, че Петков е излязъл от ръководството на организацията, преди да бъде назначен за служебен министър на икономиката в първото служебно правителство на Стефан Янев.
По случая е образувано досъдебно производство в СРП на 11 август 2023 г. През април тази година Бориславова каза, че не се притеснява и ще съдейства на разследващите. Тогава тя също беше депутат.
Сега СРП предлага на изпълняващия функциите главен прокурор Сарафов да поиска отнемането на имунитета на Бориславова.
Предложението е направено в понеделник, когато Сарафов поиска отнемане на имунитета и на друг депутат от ПП-ДБ – съпредседателя на формацията Кирил Петков. Поводът е разследване, свързано с ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов през 2022 г. Тогава Петков беше премиер и според прокуратурата е злоупотребил с властта си, като е наредил неправомерно ареста. Петков се отказа от имунитета си във вторник.
Искането за имунитета на Бориславова идва и ден след като сътрудник и охранител на съпредседателя на ПП-ДБ Асен Василев беше обвинен от СРП в длъжностно престъпление и пране на пари.
Според ПП-ДБ всички тези действия на Сарафов и прокуратурата, която той оглавява, са свързани със законопроект на коалицията, който цели да спре процедурата по избор на нов главен прокурор.
Единствен кандидат за поста е самият Сарафов и ако бъде избран, ще остане начело на прокуратурата в продължение на още 7 години.
Според юристи това противоречи на Конституцията, тъй като Висшият съдебен съвет (ВСС), който трябва да направи избора, е с отдавна изтекъл мандат.
Междувременно граждански активисти публикуваха документи, според които синът и бившата съпруга на Сарафов са получавали големи заплати от транспортна фирма, свързвана с ГЕРБ и ДПС. Прокуратурата отдавна е знаела за тези високи доходи.
Сарафов често е обвиняван в зависимости спрямо съпредседателя на ДПС Делян Пеевски, който е санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания.