“Специализираната прокуратура не е компетентна по отношение на гражданството на Кирил Петков, защото към датата на съставяне декларацията, Петков не е имал служебното качество на член на Министерския съвет”, казаха от прокуратурата. С този мотив наблюдаващият прокурор е изпратил цялата преписка по компетентност на Софийска районна прокуратура (СГП).
СГП също е постановила отказ от образуване на досъдебно производство. “Наблюдаващите прокурари в СГП се произнесоха незабавно. В декларацията е отразена невярна информация, но тя има единствено заявителски и уведомителен характер и няма доказателствена стойност”, казаха от прокуратурата.
Прокуратурата започна работа по казуса с двойното гражданство на Кирил Петков през август след получена жалба. Тогава Петков все още беше действащ служебен министър на икономиката. В нея се твърдеше, че при встъпването му в длъжност на 12 май той е бил с двойно гражданство – канадско и българско, заради което е бил в несъвместимост с длъжността си.
Самият Петков твърди, че не е извършил нарушение, тъй като писмено е декларирал отказа си от канадско гражданство още на 21 април. Документът, с който канадските власти признават, че той вече не е техен гражданин, обаче носи датата 20 август.
В края на октомври Конституционният съд (КС) обяви, че президентският указ за назначаването на Кирил Петков за служебен министър на икономиката e противоконституционен.
Делото беше образувано по искане на депутати от ГЕРБ. Конституцията забранява на президента, вицепрезидента, депутатите и министрите да имат двойно гражданство.
Ужасна трагедия отне живота на дългогодишния журналист Елена Дюлгерова (62 години) и внучето й Иван…