Става ясно още, че са били прослушани телефонни разговори, които са „по повод вероятно извършвана проверка от КПКОНПИ по отношение на г-жа Д. Р“. „Наблюдаващите прокурори считат, че може да се приеме във висока степен на достоверност предположението, че пълното извършване на тази проверка на КПКОНПИ е била осуетена поради укриване на документи“, посочват от държавното обвинение. Към съобщението са приложени и записи на въпросните разговори.
Ето и цялото съобщение на държавното обвинение:
Предвид призива на президента към главния прокурор на Република България да обясни мотивите си за отправеното питане към Конституционния съд за задължително тълкуване на чл. 103 от Конституцията, високия обществен и медиен интерес, Прокуратурата на Република България предоставя следната информация:
В хода на образувано и водено от Специализираната прокуратура наказателно производство, наблюдаващите прокурори на 22.01.2020 г. са извършили цялостен анализ на доказателствената съвкупност, включително и на приобщени по делото веществени доказателствени средства (събрани чрез използването на специални разузнавателни средства експлоатирани от ДАНС, спрямо командира на ВВС генерал-майор Ц.Ст.). При така извършения анализ са констатирани данни и доказателства „за висока степен на вероятност за съпричастност към престъпна дейност, предмет на разследване, на лице, заемащо висша държавна длъжност – президент на Република България, като установените евентуални престъпни действия не са свързани пряко с изпълнение на службата му“.
Анализът на проведените телефонни разговори разкрива, че същите са по повод вероятно извършвана проверка от КПКОНПИ по отношение на г-жа Д.Р. Наблюдаващите прокурори считат, че може да се приеме във висока степен на достоверност предположението, че пълното извършване на тази проверка на КПКОНПИ е била осуетена поради укриване на документи.
С постановление от 23.01.2020 г. наказателното производство е спряно, тъй като съгласно Конституцията на Република България държавният глава се ползва с имунитет, изразяващ се в неотговорност за действията, извършени при изпълнение на служебни функции, със изключение на държавна измяна и нарушение на Конституцията (чл. 103, ал. 1 от КРБ) и неприкосновеност за задържане и за възбуждане на наказателно преследване (чл. 103, ал. 4 от КРБ). Наблюдаващите прокурори са приели, че това би било единственото правилно процесуално решение при липса на трайна практика на КС и ВКС, като всяко друго такова може да бъде предприето, респективно осъществено в нарушение на забраната за наказателно преследване срещу президента.
Във връзка с горното, Прокуратурата на Република България публикува постановление за спиране на наказателно производство от 23.01.2020 г., от което е заличена информацията нямаща отношение към посочената причината за спиране на наказателно производство, ведно с част от ВДС (аудио-файлове).
Постановлението може да видите ТУК
Предоставената информация се разпространява след разрешение на наблюдаващите прокурори по реда на чл. 198 от НПК.
Прокуратурата на Република България заявява, че всички поставени на вниманието на обществеността въпроси, са подробно изяснени в отправеното от главния прокурор на Република България искане за задължително тълкуване на чл.103 от Конституцията и така публикуваните материали от досъдебното производство.
МЕДИЙНА ИЗЯВА
Гешев изненадващо се появи днес в Специализирания наказателен съд, където се проведе поредното заседание по делото за фалита на КТБ. Преди да встъпи в длъжност като шеф на държавното обвинение, той многократно обеща, че ще продължи да облича червената тога и да участва в съдебния процес срещу банкера Цветан Василев и останалите 17 подсъдими. Не стана ясно обаче с какво допринесе неговото присъствие, тъй като в съдебната зала бяха още трима прокурор, а през цялото време Гешев беше просто наблюдател. В крайна сметка главният прокурор използва появата си в съда, за да говори пред журналисти.
Той коментира и вчерашните протести пред Министерството на регионалното развитие и благоустройството, при които се стигна до ескалации и се наложи полицията да използва лютив спрей. „Има образувано досъдебно производство. Българските граждани имат право да протестират и да защитават правата си при две ясно очертани разделителни линии – стриктно спазване на закона и да защитават интересите на собствената си, а не на чужда държава. На българските граждани трябва да е ясно, че това да се бият полицаи не е признак за демократичност, както се опитва да се представя. Това не се приема в нито една държава. Нека българските граждани си зададат въпроса какво би се случило, ако в САЩ, които ние даваме като пример за демократичност, някой удари полицаи или не изпълни негово разпореждане. Това, че биеш полицай, още повече, че е жена, означава, че удряш по държавата. Няма да се толерира да се бият полицаи. Това се е превърнало в национален спорт и трябва да спре“, категоричен е Иван Гешев.
РЕАКЦИЯ
В отговор Румен Радев заяви пред журналисти: „Оставям на вас да прецените защо точно сега главният прокурор внася искане за тълкуване …. Главният прокурор трябва да обясни своите мотиви пред обществото„. И допълни: „Нямам идея за конкретен случай, защото аз съм убеден, че не съм вършил нищо нередно.„
„От главния прокурор очаквам старание в реалната борба с корупцията, там където има най-голяма хранителна среда – крупните обществени поръчки, а напоследък големи проекти без обществени поръчки. Неговата основна задача е да убеди обществото, че брани закона и обществения интерес, а не управляващите и не определени бизнесмени“, обърна се задочно към Гешев държавният глава.
ИЗНЕНАДВАЩО
Новината за досъдебното производство свари държавния глава докато представяше своя отчет за изминалата 2019 г. В него президентът се изказа пределно лаконично по отношение на прокуратурата – отбеляза, че срещите, които проведе по повод избора на Иван Гешев, „откроиха проблеми и възможни решения“, които трябвало да бъдат отразени в предстоящите дебати за промени в конституцията. И побърза да допълни: „Моите мотиви за конституционни промени не са насочени срещу прокуратурата, моят мотив винаги е бил за повишаване на независимостта и ефективността на съдебната власт“.
УПРЕЦИ И ОЦЕНКИ
Радев отправи редица критики към правителството – на първо място, заради закупуването на американски изтребители с „орязани способности и необходимост от допълнително заплащане“. Според него управляващите са нарушили консенсуса, постигнат на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС), че бойните самолети ще се придобият на разсрочено плащане. Държавният глава обяви, че при визитата му в Москва през 2019 г. руската страна е изявила готовност да предоговори цените, на които продава природен газ на България. „Този успех не бе развит от българското правителство“. Напомни и за милиардите левове бюджетен излишък, раздадени бързо и непрозрачно от премиера Бойко Борисов и хората му.
На себе си Радев постави висока оценка за отминалата година. „Президентската институция все по-уверено задава политическия дневен ред. Последният пример е усъвършенстването на изборното законодателство и откритата амбиция на парламента да изпревари инициативата на президента“, удовлетворено констатира държавният глава.