Ръководството на прокуратурата обяви във вторник своя нова инициатива, с която възнамерява оттук нататък да се противопоставя на зачестилите атаки от политици и други критици на нейната дейност.
Става въпрос за „обзор на неверни политически твърдения“, който ще бъде съставян и публикуван за определени периоди, когато има такава необходимост. Освен на българските граждани, той ще бъде предоставян и на европейските партньори на страната.
Това се разбра по време на изявление на заместничката на главния прокурор Иван Гешев – Десислава Пиронева в присъствието на колегите ѝ Красимира Филипова и Борислав Сарафов, който е и директор на националното следствие. Самият Гешев не се появи.
„Нарушени са основни национални и европейски ценности. Засегнат е престижът на съдебната власт“, отбеляза Пиронева в началото на изявлението си, след чийто край по традиция на журналистите не беше дадена възможност да задават въпроси.
В първото издание на „обзора на неверни политически твърдения“, което тя изчете, бяха включени 15 изказвания от премиера Кирил Петков, вътрешния министър Бойко Рашков, правосъдната министърка Надежда Йорданова, министъра на иновациите и растежа Даниел Лорер, съпредседателя на „Демократична България“ Христо Иванов и бившия финансов министър от ГЕРБ Владислав Горанов.
Сред коментираните от тях теми бяха разследването за т.нар. „къща в Барселона“, закриването на специализираните съдилища и прокуратури, отчетността на държавното обвинение, евентуалният разпит на обвиняемия и укриващ се в Дубай бизнесмен Васил Божков, разследването срещу бившото ръководство на „Булгаргаз“ и други.
Повечето от цитираните от Пиронева изказвания съдържаха съмнения, че прокуратурата ще свърши адекватно работата си по конкретни случаи, както и твърдения за необходимостта от нейното реформиране.
По думите на заместничката на Гешев „някои твърдения на моменти граничат с откровенни лъжи“ и „атаките срещу прокуратурата и нейни прокурори е вероятно да целят нейното овладяване и използването ѝ в противоречие със законодателството за нелигитимни политически цели“.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…