Снимка БГНЕС |
Апелативната прокуратурата в Пловдив, както и окръжните прокуратури на Стара Загора и Видин излязоха с позиции, в които се обявяват срещу опитите за дестабилизация на държавното обвинение.
„Заявяваме категорично, че се разграничаваме от позицията на Апелативна прокуратура – София и се противопоставяме на всеки опит за неправомерно влияние и посегателство върху независимостта на съдебната власт. Призоваваме за спазване принципа на разделение на властите и върховенството на правото“, пише в декларацията на прокурорите в Пловдив.
„Ще продължаваме да изпълняваме служебните си задължения съобразно конституционните разпоредби и законодателството на Република България и няма да се поддаваме на каквито и да е политически опити за вмешателство в нашата работа“, се казва пък в декларацията на прокурорите в Стара Загора.
Прокурорите от Видин посочват, че са единни в желанието си за спазването на законността само чрез способите, посочени изчерпателно в Конституцията.
След като шестима членове на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет поискаха на 12 май предсрочното освобождаване на главния прокурор Иван Гешев, Апелативната прокуратура в София също излезе с декларация, в която се казва, че е необходима нова визия за държавното обвинение и че то трябва да спре да се меси в политиката. След това обаче имаше декларация, опровергаваща първата декларация. И двете не бяха поименно подписани от конкретни магистрати.
На 15 май, когато направи първото си изявление и скъса демонстративно оставката си, Иван Гешев разказа как се е чул с всички апелативни прокуратури и всички го подкрепят.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…