Проруски или проевропейски? Кои са двамата кандидати за президент на Молдова

На 3 ноември молдовските гласоподаватели отново ще трябва да се насочат към урните за гласуване. Тогава в страната предстои вторият тур на президентските избори.

На него молдовците ще могат да избират между досегашната президентка на страната – Мая Санду, която е с проевропейски убеждения, и бившия главен прокурор Александър Стояногло, подкрепен от проруската Социалистическа партия на Молдова (СПМ).

Първият тур на изборите се проведе на 20 октомври заедно с референдум за европейското бъдеще на страната. Тогава малко над половината избиратели в Молдова гласуваха с „да“ на въпроса за промяна на молдовската конституция – крачка, нужна за присъединяването на страната към Европейския съюз (ЕС).

Същевременно Санду спечели 42% от гласовете, а Стояногло – 26%. Това наложи провеждането на втори тур.

Макар че на практика президентският пост в Молдова е церемониален, заемащите го често имат значително политическо влияние. Заради това от избора в неделя може да зависи посоката на развитие на страната.

Ето кои са Мая Санду и Александър Стояногло.

Мая Санду в лагера на ЕС

През 2020 г. Санду стана първата жена президент на Молдова. Тя спечели с кампания, в която преобладаваха проевропейските послания, както и обещанията за борба с корупцията и реформа на съдебната система.

През първия си мандат обаче тя трябваше да се справя с икономика, опустошена от КОВИД-19, както и с обтегнатите отношения с Русия.

Санду е завършила Харвард и е работила в Световната банка. Тя стана известна за първи път 2012 г., когато стана министърка на образованието. През 2016 г. се кандидатира за президент, но неуспешно. Три години по-късно партията ѝ се съюзи със СПМ и за кратко тя заемаше поста министър-председател.

Като президент Санду изигра важна роля за това Молдова да получи статут на кандидат-членка за присъединяване към Европейския съюз (ЕС) през юни 2022 г. Това се оказа особено важно на фона на войната на Русия срещу Украйна, съседна на Молдова.

Санду обаче е критикувана за бавния темп на съдебната реформа и за това, че не успява да съживи икономиката на Молдова. По време на президентски дебат на 27 октомври Санду призна, че обещаната съдебна реформа – включително борбата с корупцията и преустройството на Главната прокуратура – е била бавна и обеща, че тези мерки ще бъдат по-ефективни в бъдеще.

По време на своя мандат Санду беше обвинявана от прокремълски политически партии в разпалване на конфликта с Москва. През декември 2022 г. тя беше упрекната, че ограничава свободата на изразяване, след като спря лицензите на шест проруски телевизионни канала за „разпространение на невярна информация“.

В кампанията си за преизбиране Санду обеща да поддържа мира, да подобри условията на живот в най-бедната страна в Европа и да съдейства за присъединяването ѝ към ЕС до 2030 г.

След като референдумът за европейско бъдеще в Молдова беше приет с по-малко от един процент, Санду каза, че страната е била обект на безпрецедентна външна намеса и че „престъпни групи“ и „чуждестранни сили“ са се опитали да купят 300 хиляди гласа. Тя обаче не оспори резултатите.

Впоследствие молдовската полиция съобщи, че 138 хиляди души са се възползвали от схемата за купуване на гласове и обвини укриващия се олигарх Илан Шор в схема за купуване на гласове.

Впоследствие Санду беше критикувана, че е преувеличила броя на купените гласове.

Александър Стояногло – труден за определяне

Опитът на Александър Стояногло като главен прокурор на Молдова между 2019 и 2021 г. има съществено значение за насоката на неговата президентска кампания: правосъдието. Той казва, че ако стане президент, ще осигури „триумф на правото над клеветата“.

Като главен прокурор Стояногло беше широко критикуван за неуспеха си да се справи с корупцията по високите етажи на властта.

Преди всичко той беше обвинен в бездействие по делата на Вячеслав Платон, олигарх, замесен в изчезването на около 1 млрд. долара от банките в страната, и Илан Шор, който беше заснет да дава на лидера на СПМ и бивш президент Игор Додон подозрително изглеждаща чанта.

Той е най-популярният кандидат сред молдовската диаспора в Русия и е подкрепян от прокремълската молдовска социалистическа партия.

Стояногло обаче казва, че няма политически пристрастия и отхвърля обвиненията, че е „човек на Москва“. Той отхвърля и обвиненията в корупция, злоупотреба със служебно положение и незаконно облагодателстване, като казва, че всички доказателства в тази насока са изфабрикувани от администрацията на Санду.

Стояногло все пак опроверга част от критиките, като спечели дело в Европейския съд по правата на човека в Страсбург, свързано с отстраняването му от поста главен прокурор.

Макар че е член на проевропейска коалиция в парламента, Стоянголо понякога заема проруски позиции – например като отказа да гласува за резолюция, осъждаща жестокостите от комунистическата епоха.

Реакцията му спрямо войната в Украйна също е двусмислена: той изразява „негативно отношение“ към конфликта, но не осъжда директно Русия за инвазията.

Отношението му към стремежа на Молдова да се присъедини към Европейския съюз също е неясно. Въпреки че бойкотира референдума за европейско бъдеще и критикува темпото и изпълнението на изискваните от ЕС реформи, наскоро той предложи да подпише със Санду съвместна декларация в подкрепа на европейския път на Молдова.

Тази двойственост доведе до обвинения в политически опортюнизъм и лицемерие. Въпреки типичната си антиевропейска позиция, той е и румънски, а следователно и европейски гражданин, същевременно има съобщения, че дъщеря му работи в Европейската централна банка.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv