Протестиращите миньори и енергетици отказват среща с Денков. Блокадите засега остават

Представители на протестиращи и синдикални организации на работещи мините и ТЕЦ-овете отказват среща в Министерския съвет по покана на премиера Николай Денков. Тя е насрочена за 16 ч. днес.

Пред БНР президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов каза, че снощи отказът на протестиращите е бил категоричен, а днес сутринта нагласата им не се е променила. В събота простиращите отказаха и среща с енергийния министър Румен Радев.

От петък протестиращите блокират ключови пътища в областите Стара Загора, Перник и Кюстендил. Протестът им започна, след като правителството обяви, че ще приеме и изпрати териториалните планове на България за енергиен преход на Европейската комисия. Те са свързани с получаване на евросредства именно за трите региона, които са зависими от въглищната енергетика. Премиерът Денков каза, че централите ще работят до 2038 г., както и че служителите в ТЕЦ-ове и мини ще получат до 36 заплати обезщетения, което по думите му означава по 140-150 хил. лв. на човек.

Протестиращите искат териториалните планове да бъдат преработени в синхрон с техните искания. Те се обявиха още и за оставката на министъра на енергетиката Румен Радев.

Протестът продължава да блокира движението по магистрала „Тракия“ в района на Стара Загора, както и части от Прохода на Републиката, Подбалканския път и други пътни артерии.

„Това, което сега на нас ни се предлага, е – вземете едни дребни пари и съсипете това, което имате. Това е което ни се предлага – за 3 млрд. лв. да съсипем бъдещето за години напред, всъщност завинаги“, каза Манолов пред БНР. Той добави, че „никой не знае“ какво пише в териториалните планове, които са изпратени в Брюксел.

В събота министър Радев съобщи, че регионалните планове на България вече са изпратени на ЕК в Брюксел. До тогава страната беше единствената от членките на ЕС, която не беше изпратила плановете си.

Ако това не бъде направено, ще възпрепятства получаването на средства от Европейския фонд за енергиен преход, предназначени за работниците в мини и въглищни централи в Стара Загора, Кюстендил и Перник. Трите региона са силно зависими от работата на тези предприятия.

Заради липсата на планове страната вече загуби 96 млн. евро през 2022 г. и рискува да загуби още 826 млн. евро през тази година. Под риск са и още над 10 млрд. лв., както и средства по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), които са свързани с постигането на целите за климатична неутралност на ЕС до 2050 г.

През февруари депутатите от 48-ото Народно събрание задължиха кабинета да поиска от Брюксел отпадане на ангажимента за намаляване на емисиите от въглищната енергетика с 40% до 2026 г., поет от България с ПВУ, както и гаранции, че въглищните централи ще могат да работят без ограничения поне до 2038 г.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv

Recent Posts

Защо да приемаме Стомахон лакс?

Стомахон лакс е хранителна добавка, създадена специално за подпомагане на храносмилателната система и облекчаване на…

един час ago

Защо да приемаме Стрептогард?

Стрептогард е хранителна добавка, разработена с цел подпомагане на имунната система и защита на организма…

3 часа ago