Зърнопроизводителите започнаха протест срещу отпадането на забраната за внос на украинско зърно, като блокираха ключови пътни артерии и гранични пунктове в цялата в 10 часа в понеделник.
Поводът за недоволството е решението на парламента да отмени забраната за внос на определени продукти от Украйна. В петък и Европейската комисия вдигна въведените временни ограничителни мерки за внос на украинско зърно.
Извънредната мярка за забрана за внос в България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия беше въведена след протести на фермери. Според ограниченията през тези страни можеше да преминават транзитно пшеница, рапица, слънчоглед и царевица, но не и да се предлагат на вътрешните пазари. След отпадане на забраната Украйна се съгласява да въведе мерки за избягване на затрудненията на европейския пазар.
След решението на НС, което беше прието по предложение на ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС, Националната асоциация на зърнопроизводителите обяви „общонационален земеделски протест за спасяване на българското земеделие“.
Според съобщенията зърнопроизводителите ще блокират в понеделник:
Очаква се във вторник протестиращите да пристигнат в София с тежка техника.
По-рано в събота премиерът Николай Денков каза, че през последните дни зърнопроизводителите са започнали „да се държат като терористи“, а той „не преговаря с терористи“. В неделя, по време на извънредно изявление, той коментира, че е готов да се извини за думите си, но не на всички от бранша.
Той опита да спре блокадата, като успокои земеделските производители, като каза, че основният проблем, който те поставят, е решен. Денков уточни, че е говорил с премиера на Украйна Денис Шмигал и го информирал, че “България ще реши от кои стоки какви количества ще приемем, решение, което правителството ще обсъди с браншовите организации”.
Това обаче не спря протестиращите, които тръгнаха с трактори. Те настояват за „продължаване на забраната за внос на слънчоглед, пшеница, царевица и рапица от Украйна и въвеждане на забрана за внос на нерафинирано олио, пресни и замразени плодове и зеленчуци, мляко и млечни продукти, месо и месни продукти, живи животни, мед и пчелни продукти от Украйна, както и завишаване на контрола на произхода, качеството и безопасността на вноса на селскостопански продукти в страната“.
От бранша искат още изплащане до 30.09.2023 г. на пълния размер на компенсациите за повишените разходи за производство в следствие на войната в Украйна и отпадане на тавана на помощта. Както и незабавно изплащане на държавната помощ за компенсиране на земеделските производители със 100% пропаднали площи.
Те настояват и осигуряване на необходимите средства за пренотифициране на съществуващи държавни помощи и за нови държавни помощи, включително за минимални помощи de minimis за производителите на грозде, картофи, малини, оранжерийна продукция и тютюн и за животновъдите и производителите на пчелен мед.