[ad id=“263680″]
Сексът е болезнен за много жени, но те не обичат да говорят за това, пише ВВС news.
Проучване сред 7000 сексуално активни жени на възраст от 16 до 74 установи, че проблемът се случва много по-често, отколкото се предполагаше. Проучването е публикувано в BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology.
На медицински език състоянието се нарича диспареуния и неговите симптоми и прояви се различават значително. Болката може да идва или от външната повърхност на гениталиите или по-дълбоко в таза при дълбок натиск срещу шийката на матката. Болката може да бъде локализирана или по-обща, а също – повече или по-малко интензивна. Но без значение как се проявя диспареунията, всички жени, страдащи от това имат едно общо нещо – те не обичат да говорят за това.
Лекарите обясняват, че има начини за лечение, но това е сложен въпрос. По принцип, основната причина не винаги е физическа – понякога е психологическа или социална и с това е много по-трудно да се справя. И все пак жените все още третират темата като табу и предпочита да избягват интимен контакт, отколкото да говорят със своите лекари за това.
[ad id=“225664″]
От тези, които са съобщили за болезнен секс – 7,5%, повечето са в края на 50-те и началото на 60-те си години, но след тях, най-често срещаната категория са жени на възраст между 16 и 24 години.
„Работата е там, че повечето проблеми, макар и малки в началото, могат лесно да се развиват в нещо по-голямо, независимо дали това се отразява на нашето здраве или начина ни на живот. Сексът може да е табу, но той е важна част от живота ни и не трябва да бъде нещо, от което лесно да се отказваме. Ето защо е важно да говорите с вашия лекар, ако възникне такъв проблем. Не приемайте съвети от интернет, просто говорете с лекаря си и се опитайте да намерите решение“ – съветва сайтът ZMEScience.
„Много жени, които съобщават за болезнен секс, имат и други проблеми в сексуалните функции: 62,0% съобщават за липса на интерес към секса (за сравнение – 31,9% при жените с никаква болка), 45,2% съобщават за вагинална сухота (за сравнение – 10,4%), 40,2% са съобщили за проблеми с климакса (за сравнение – 14,4%), и 40.1% докладвани липсва удоволствие (в сравнение с 9,9%).
„Болезненият секс е силно свързан с всички проблеми на сексуалните функции, които установихме и по-специално – с вагиналната сухота, чувството на тревожност по време на секс и липсвата удоволствие от секса“ – обясняват изследователите.
„Често сексуалното образование е за полово предаваните инфекции и бременността, но то трябва също да подготвя младежижите да мислят за това, което прави секса приятен и как да споделят какво им харесва и не им харесва в отношения на доверие и уважение“, – отбелязва водещият изследовател д-р Кърстин Мичел (Kirstin Mitchell) от Университета на Глазгоу.
Източник: nauka.offnews.bg
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…