Според вирусолога от БАН проф. Радостина Александрова, новата ваксина се употребява по класическа методика с инактивиран вирус, който не причинява заболяване, но може да предизвика имунен отговор.
„Технологията е по-различна и изисква много повече време. Към момента се прилага за първична ваксинация. В момента ситуацията е доста по-спокойна, но коронавирусът продължава да се изменя“, обясни специалистът в ефира на „България сутрин“.
Китай пуска инхалаторна ваксина, а гостът я определи като добра стъпка напред. Тя ще се прилага локално и ще предизвика много добър отговор „на входната врата“, стана ясно от думите на проф. Александрова.
„Навлизаме в сезона на респираторно синцитиалния вирус. Той засяга всички деца, протича като остро респираторно заболяване. Може да бъде много опасен за децата под 6-месечна възраст и за децата под 2 години, които имат проблеми със сърцето или белите дробове. Може да бъде опасен и за хора над 65 г. със съпътстващи заболявания“, предупреди вирусологът пред Bulgaria ON AIR.
Изчислено е, че съществуват около 1,6 млн. вируса, от които 700 хил. при птици и бозайници могат да бъдат инфекциозни и за човека. Голяма част от инфекциозните заболявания засягат и хората, и животните.
„Хората така и не се научихме да живеем в хармония с природата. Обезлесяването е много сериозен проблем в момента. Всяка минута се изсичат гори с размер на 35 футболни игрища. По този начин възникват горещи точки – места, които са с много богато животинско разнообразие. Там хора влизат в много близък контакт с животни. Караме животните да се борят за своето оцеляване и тогава държанието им е по-различно“, обясни проф. Александрова.
Тя даде пример с Бразилия, където се правят тестове дали маймуните са инфектирани с жълта треска. Ако се окаже, че са инфектирани, хората в тази област биват ваксинирани.
„Ловци на вируси“ са учените, които търсят и намират нови вируси. В момента има световна програма за глобалния виром. Идеята е ние да отидем при вирусите“, посочи за финал вирусологът от БАН.