Това е работа, която повече е свързана с полицията, отколкото с Министерство на културата
Имаме намерение, което ще уточня с министъра на вътрешните работи, този път да създадем специализиран полицейски отряд по охрана на културното наследство, независимо какво е то – движимо или недвижимо. Това каза служебният министър на културата проф. Велислав Минеков, предаде репортер на БГНЕС.
Проф. Минеков заяви, че това е работа, в която участва още от преди 11 години.
„Това е работа, която повече е свързана с полицията, отколкото с Министерство на културата”, заяви той. Минеков обясни, че са започнали заедно с бившия директор на полицейското училище в Пазарджик Петър Влахов.
„Още оттогава той много помогна, запозна ме с полицаи и специалисти в темата, за която работим. Имах съвети от бившия ректор на Полицейска академия както и от негови колеги”, обясни служебният министър на културата и добави: „Последно разговарях с г-н ректора на Полицейската академия, който да започне подготовка на този състав, ще определим кой да води тази група, която да бъде на подчинение към МВР и към МК едновременно”, заяви Минеков.
Новият екип на министерството даде пресконференция за приоритетите си. Минеков каза, че трябва да проверят състоянието на бюджета, извършеното до тук, да знаят с какво разполагат.
„Какви надежди имаме, за да продължим работата по нормален ход в министерството”, заяви той. Той съобщи, че създава четири инициативни групи във връзка с промени в действащи закони, които са критикувани отдавна. Минеков се надява, че всичко ще бъде така подготвено, че в деня, в който има Народно събрание тези проекти за промени в законите да бъдат възприети незабавно от депутатите и да се извърши необходимото гласуване.
Минеков каза, че получил множество обаждания и питания за „инцидента от събота”.
„Как е възможно това явление – брифинг на някаква политическа партия да бъде използван, за да се прекъснат предаванията на три телевизии, които са с най-висока гледаемост в България“, посочи Минеков. Той заяви, че частните телевизии не го засягат като министъра, но случаят с БНТ е друг.
”БНР и БНТ са част от системата за национална сигурност. Много добре е описано кога може да се получи такова прекъсване“, каза той. Минеков опита: „Този брифинг определяте ли го като нещо по-важно от заплаха за националната сигурност и можем ли да сравним неговата значимост със земетресение и последиците от земетресение“, попита министърът, визирайки пресконференциите на бившата управляваща партия на 22 май.
Министърът каза, че право на изявление пред националната телевизия имат президентът, главният прокурор, патриархът, главният мюфтия, след като са го поискали.
„Можем ли да кажем, че двамата участници са представлявали патриарха или главния мюфтия с оглед на техните религиозни предпочитания във връзка с това прекъсва на предаването”, попита още министърът.
По думите му тези нарушения започват да стават систематични. Той припомни прекъсването на програмата „Хоризонт“ на БНР през 2019 година. ”Този инцидент остана неразкрит”, заяви той и посочи, че ще настоява за отговор.
„Струва ми се, че се натрупват явления, които могат да ме предизвикат да поискам оставката на г-н Кошлуков”, заяви той.
Иде един от 12-те велики православни празници, двоен повод за радост и за близо 8500…