„В закона са заложени няколко начина, които са изключително гъвкави и дават възможност да се удовлетворят желанията както на бизнеса, така и на държавата, а в същото време да влязат и в нуждите на студентите и докторантите. В закона сме заложили няколко норми, които за последните 5 години са успешно работещи и дават резултати. Според нас решението на правителството е неподготвено, не в контекста на закона и e популистко“, заяви проф. Лиляна Вълчева от синдикат „Висше образование“ към КНСБ в студиото на „България сутрин“.
Част от аргументите на правителството за премахване на таксите на студентите бяха, че по този начин се дава равен достъп до образование на всички.
„Равният достъп се дава с кредитиране. По цял свят кредитирането на студентите дава равен достъп до висшето образование“, каза проф. Вълчева в ефира на Bulgaria ON AIR.
По нейни думи за последните 3 години висшите училища са ощетени с над 320 млн. лева.
„Брутният вътрешен продукт расте, но средствата за висше образование намаляват от 0.75 на 0.6, което формира щета около 326 млн. лева. Трябва да следваме ръст на парите за образование, както е в Европейския съюз. Няма актуализация на средствата за висше образование, а даже намаляват“, алармира проф. Вълчева.
Тя поясни, че в много от висшите учебни заведения стипендията за успех е достатъчна да покрие таксите за обучение на студентите.
„Ако таксата за обучение излиза по 50-60 лева месечно, то стипендията му е минимум 120 лева. В доста висши училища не се усвояват напълно средствата дадени за стипендии, а редовно отчитат преходен остатък“, разясни гостът.
По нейни думи в последните три месеца правителството е събирало работна група, в която са били коментирани множество теми, свързани с висшето образование, но темата за отпадане на таксите не е била повдигана.
„Нито дума не се коментираше там за таксите. Говореше се за 3-годишен бакалавър, за профила на висшите училища. Това изведнъж бе изненада за ректорите и за нас. Ако това е изговорено някъде на ухо, не е добър ефектът“, каза още представителят на синдикат „Висше образование“.
Проф. Вълчева е категорична, че парите за висшето образование не стигат, а дори в момента държавните пари, необходими за отпадане на таксите, не съществуват.
„Тези пари в бюджета ги няма. Всички знаем, че в бюджета има заделени едни 375 млн. лева по политика по доходи, но те вече дори не са толкова, те са 268 млн. лева. На нас ни трябват 7 млн. лева за увеличение на академични състав на заплатите – казват „Нямаме“. Трябват ни 38 млн. за новите заплати на служители с висше образование – няма. Изведнъж няма пари за спорт на студентите, няма пари за коефициентите по професионални направления, няма пари дори за по комплексната оценка за качество на обучение“, заяви още гостът.
Гледайте целия разговор във видеото.
Лецитинът е природен компонент, който играе ключова роля в редица биологични процеси. Той се среща…
Омега-3 мастните киселини са есенциални мазнини, които играят ключова роля за здравето на човека. Тялото…
„Биг Брадър“ е едно от най-известните риалити шоута в световен мащаб, оставило своя отпечатък и…