Здраве

Проф. д-р Петър Панчев: Ракът на простатата тихо убива мъжа

Голяма част от пациентите с карцином на простатата у нас се откриват късно, а така шансовете лекарите да им помогнат намаляват. Една от причините е, че болестта често протича в сянката на доброкачествената простатна хиперплазия, казва председателят на Българското урологично дружество проф. Петър Панчев.

„Дълго време симптомите са едни и същи. Хората се успокояват, че заболяването им е под контрол, а през това време карциномът се развива. Проучване на Александровска болница сред 700 от тях в осем града сочи, че 58% от пациентите с доброкачествена хиперплазия отиват на лекар чак 7 месеца след първите симптоми, а 38,7% търпят над 1 г. обезпокоителните симптоми. Малко над половината – 54%, са със средно тежки оплаквания, но с относително голям дял са и онези с тежка симптоматика – 33%. Затова казвам, че всяко смущение в уринирането при мъжете трябва да води до контролен преглед”, каза още проф. Панчев.


– Наистина ли ракът на простатната жлеза е едно от най-тежките заболявания при мъжете, проф. Панчев?
– Да, ракът на простатната жлеза, специално за мъжете, е едно от най-тежките заболявания. Има особено важно значение за силния пол, защото засяга и сравнително млади хора в творческа възраст. Това не може да не даде отражение върху тяхната дейност. За съжаление, ракът на простатата тихо убива мъжа…

– Има ли наследственост при този вид онкологично заболяване?
– Рискът от развитие на рак на простатата е завишен, ако роднини по пряка линия са засегнати от заболяването. При засягане само на един роднина рискът е завишен двукратно и е 11 пъти по-висок, ако са засегнати трима роднини по пряка линия. За наследственост може да се говори, когато са засегнати три последователни генерации от мъжете, роднини по пряка линия, или при двама засегнати роднини по пряка линия на възраст до 55 г. Наследственост при това заболяване се среща до 9% от всички ракови заболявания и при 43% от тях на възраст до 55 г.

Рискът е по-висок при засегнат брат, отколкото баща. Интерес представлява изследване, което показва, че витамин D се смята за рисков фактор, тъй като ниските му нива водят до повишена смъртност от рак. Не е доказана обаче връзката между витамина и заболеваемостта от рак на простатата.

– Какви са симптомите на заболяванията на простатната жлеза и относително каква е честотата на тези болести?
– Годишно с доброкачествена простатна хиперплазия се откриват между 10 000 и 12 000 души. От тях между 3500 и 4000 са със злокачествени заболявания на простатната жлеза. За съжаление симптоматиката е обща и при двата случая и това успокоява мъжете. Всяко смущение в уринирането обаче – ставане през нощта, често уриниране, изтъняване на струята, парене – трябва да бъде показателят, който да накара този мъж да отиде и

да си направи един контролен преглед

Лесно е, има си кръвни показатели, ехографско изследване и др. Личният лекар най-добре ще ви насочи към кого да се обърнете при такива смущаващи показатели. Не е задължително да има болка, дори една по-тънка струя в уринирането също е симптом за рак на простатата. И не бива да отлагате преглед при специалист.

– Кога да се потърси лекар специалист?
– Най-често болестта се установява над 60 до 85 г., но и по-младите не са пощадени. Мъже, които знаят, че имат заболяването в рода си, трябва да направят първия си преглед още щом прехвърлят 40 г. 50-годишните трябва да се преглеждат веднъж годишно, а през година може да им бъде назначено кръвното изследване простатспецифичен антиген. Макар да не е 100% категорично, то дава сериозна ориентация дали има доброкачествен растеж на жлезата или някакво съмнение за злокачествен процес.

– Кои са най-големите врагове на простатата?
– Всички дразнещи храни са най-големите врагове на простатната жлеза, както и инфекциите – полови, а и вирусни. Воденето на сексуален живот няма определено значение за развитие на доброкачествената хиперплазия. Организмът е намерил начин да се самолекува при всички ситуации, да ги преодолява. Затова правило за профилактика е човек да си обръща внимание при всяка симптоматика от долните пикочни пътища. Честото и затруднено уриниране, паренето може да се дължат не само на простатната жлеза, а и на всяко друго заболяване от пикочните пътища. Те неминуемо се отразяват върху простатната жлеза. Като ги има тези оплаквания, се започва навременно лечение.

Камъните на простатната жлеза, които откриваме на ехографско изследване, всъщност са нелекувана инфекция там, с която организмът се е преборил сам и е образувал камъни – те си остават вечни.

– Вашият съвет към мъжете по отношение на грижите към простатата…
– Да не я претоварваме. Например, продължителното време седнал – ако човек седи в продължение на един час, трябва да стане за малко, за да може тази кръв, която се е застояла в малкия таз, да се раздвижи. И обратното е важно – ако човек е прав един час, трябва за малко да седне,

за да се уравновеси налягането

Не трябва да се застоява в една поза, защото всяко застояване създава условия за възпаление. А какво ще стане след възпалението, е трудно да се отговори.

И още нещо – когато на човек му се уринира, трябва да отиде и да изпразни пикочния мехур, най-малкото заради това, че при препълнения мехур може да се получи рефлукс, връщане на урината в бъбреците. Това създава доста сериозни предпоставки за заболяване на цялата пикочно-отделителна система.

– Толкова популярният цистит притеснява ли и мъжете?
– Циститът си е заболяване на пикочния мехур, което се среща повече при жените, защото при мъжете в пикочния канал по-трудно проникват бактерии. Най-неприятният симптом тук е честото болезнено уриниране. Този цистит, който се нарича интерстициален цистит, не се лекува с антибиотици и с болкоуспокояващи. Той е нещо много неприятно, той е като ревматизма и артрита. Диагнозата я поставят патолозите, когато ние вземем биопсия. И когато тази диагноза се постави, се прилагат специални препарати. Не се ли лекува, усложненията са много тежки и може да се стигне до махане на пикочния мехур, което е много осакатяващо.

70% от българите си самолекуват жлезата


„У нас над 800 000 мъже са във възрастовата група над 65 г. Известно е, че средната честота на заболяването сред тях е 80%, което означава, че 655 000 българи могат потенциално да бъдат засегнати. По данни на Здравната каса обаче едва 15% от тях се лекуват. Което означава, че над 70% от българите лекуват проблемите с простатата си, като използват билкови продукти и хранителни добавки.

Причина за тези негативни данни е стеснението сред мъжете да признаят за проблема си и да потърсят помощ. Лекарска консултация трябва да търсят не само мъжете над 60-годишна възраст, но и тези, които имат фамилна обремененост за доброкачествена простатна хилерплазия или рак на простатата”, коментира специалистът.

Полезни съвети


Нашият съвет винаги е да пиете достатъчно течности. В течността не влизат различните плодови сокове, а чиста вода – чешмяна, минерална. Но когато се пие минерална един месец, трябва да се спре една седмица и да се пие обикновена. За да не се преминарализира телесната течност. А води, които са трапезни, могат да се пият постоянно. Иначе нашите минерални води горе-долу имат едно неутрално PH, така че може да се използват чудесно за профилактика на бъбречно-каменната болест.

Друго – топло на краката, топло на кръста, това е урологията. За да няма възпалителни заболявания на отделителната система. И никога, когато човек има желание да отиде до тоалетната, не трябва да отлага, за да не се получава рефлукс – от пикочния мехур да се връща урина, което е с неприятни последствия.

Люба МОМЧИЛОВА

Източник: блитц.бг

редактор