Това заяви проф. Тодор Кантарджиев, директор на Центъра за заразни и паразитни болести в предаването „Още от деня“ по БНТ.
„Първият вид дава достоверен резултат на 7-8 ден от началото на заболяването, те имат значение за изследването в края на пика на заболяването. Вторият вид PCR-тестовете доказват антигена на вируса още в началото на заболяването. Тестовете помагат много на личните лекари и на болниците. В цяла Европа меродавни са тези, които доказват РНК на вируса – референтните тестове“, уточни той.
Според него е ненужно да се правят на този етап масова бързи тестове, ако не се налага. Той даде нагледен пример с навременното прилагане на по-строги мерки у нас и как това ни помага.
Проф. Кантарджиев показа графика на разпространението на заболяването между България и Белгия, с които по едно и също време сме съобщили за случаи на COVID-19.
„Те са забавили прилагането на мерките и това е показателно. Днес се вижда, че закъснялото взимане на мерки не е ефективно. Ние се справяме засега, нека само Господ да е с нас“, завърши директорът на Центъра за заразни и паразитни болести.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…