Потвърдени са първите смъртни случаи след заразяване с Омикрон у нас, съобщи вчера вирусологът от Националния център по заразни и паразитни болести доц. Любомира Николаева-Гломб.
По думите на професор Найденски проучвания на патогенезата на Омикрон са доказали, че при хамстери може да предизвика смъртни случаи, но в много по-малка степен от Делта варианта. Няма индикации обаче, че Омикрон е повишил своята вирулентност.
„Регулира се неговото поведение с оглед на това, че голяма част от населението в глобален мащаб е имунизирано. Организмите са подготвени за такава инфекция. Може да отслаби своя интензитет до пролетта и лятото съвсем да намалеят случаите. Може само да се гадае дали ще бъде заместен от друг вариант. Тази пандемия ще върви към отслабване и повишаване резистентността на гостоприемника“, обясни гостът в студиото на „България сутрин“.
И добави, че Омикрон се загнездва в горните дихателни пътища – по този начин циркулира успешно в обществото. Наблюдават се леко прочитащи случаи, с такива до средна тежест. Този вариант не може да предизвика сериозен дисбаланс в здравната система, изтъкна гостът в студиото.
Вече имаме регистриран и случай на коинфекция при дете – заразено е с грип и коронавирус. Според проф. Найденски това не е особено обезпокоително, защото Омикрон е с отслабена вирулентност.
„Заразявайки своите гостоприемници, той ги имунизира. Това допълнително създава щит на обществото. Децата са по-уязвими към Омикрон, защото възрастните до голяма степен изградиха имунитет с преболедуване от предните варианти и имунизацията. При децата Омикрон намери ниша да инвазира“, каза още специалистът.
Клетъчният имунитет при преболедувалите и ваксинираните подсигурява добра защита на организма срещу новите варианти. Клетките на имунната памет са запаметили антигена на вируса и продължават известно време да генерират антитела, стана ясно още от думите на проф. Найденски.
На въпрос колко често ще трябва да се ваксинираме, той отговори, че имаме случаи на реинфекция с Омикрон след поставена бустерна доза.
„Необходимо е да се разработи цялостна стратегия относно коронавирусните инфекции, защото се различават от грипните по това, че са целогодишни и могат да мутират в голяма степен. Трябва да започнем от ваксина специално срещу Омикрон. Това означава още една доза след бустерната. Трябва да се работи върху ваксина, която поддържа по-траен имунитет. Вече има идеи за белтъчни ваксини“, заяви проф. Найденски.
https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!
Бакопа мониери, известна още като „брахми“, е растение с древна история в традиционната аюрведична медицина.…