„Това беше уникална експедиция, която чакахме дълго. За първи път България стана равнопоставена на другите полярни държави, защото има и собствен полярен кораб, който стигна до остров Ливингстън с български флаг и екипаж“, каза директорът на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев в студиото на „България сутрин“.
По думите му вече сме доказали на морския свят, че български военен научно-изследователски кораб може да плава в най-суровите води на планетата.
„Той още не се е прибрал. В момента преполови Атлантическия океан – доста лоши атмосферни условия, но се движи уверено към испанското пристанище, където е спирката му“, обясни проф. Пимпирев и отбеляза, че корабът е и учебен.
Пред Bulgaria ON AIR той посочи, че досега сме разчитали на чужди кораби и въпреки това учените ни са успели да поддържат 30 години полярната база.
„На връщане на кораба качихме научните образци. Проектите са ни разнообразни, пробите ще дойдат на 2 май – тогава се предвижда корабът да акостира в пристанище Варна. Ние носим и около половин тон научни проби и на нашите комшии – турските полярни изследователи“, обясни директорът на Българския антарктически институт.
Според него Антарктида е бъдещето на човечеството, защото е най-късно открита и крие много тайни за науката.
Техническият прогрес през последните години е променил много Антарктида, каза проф. Пимпирев.
„Антарктида е част от нашата планета. Това е бялата ни планета. Тя е бъдещето на човечеството. Там има много полезни изкопаеми. А те са ценни, тъй като от тях се добиват метали, без които не можем да имаме технически прогрес. Антарктида има особен статут – управлява се от договора за Антарктика, в който има две групи страни. 29 страни са пълноправни членки, една от тях е България. С кораба скочихме в по-нова категория – към развитите страни“, отбеляза гостът.
Проф. Пимпирев обяви, че вече се подготвя 32-рата българска антарктическа експедиция и изрази надежда корабът да тръгне по-рано – 1 ноември.
През 2024 година Стара Загора се раздели с няколко изтъкнати личности, оставили дълбок отпечатък в…