Стара Загора

Пръв жител на Горно Ботево бил бей, дошъл от Анадола

В поредица ви разказваме за селата в Старозагорско, които – до едно –  крият прелюбопитни истории от миналото и настоящето си.

Историята за точното заселване на с. Горно Ботево е твърде оскъдна, защото не са оставени никакви веществени и писмени паметници. Остават само устните предания, които са събрани от стари хора на възраст около 80 – 90 години в продължение на много години.

Според разкопките, които са правени случайно при оран, са намерени основи (темели) от къщи и римски пари (монети), около „Сухата река“ към старата черковна керана (тухларница), където е построена старата работилница на ТКЗС, западно от селото, както и последните разкопки през 1955 година при вадене на пръст за керемиди за фабриката.

Наше село. Читалище „Пробуда“, с. Горно Ботево

Намерени са латински гробища с големи надгробни плочи и кости. Всичко това свидетелства, че действително селището е било римско. Но кога и как се е именувало не може да се установи, защото и по самите камъни не са намерени следи.

Най-вероятното време за заселването на селото на това място където се намира сега, е към средата на 17 век, приблизително около 1650 годива. Пръв заселил се жител е бил някой си бей, дошъл от Анадола (Мала Азия) от местността „Шамль“, която и до днес съществува. През 1906 год. селото се преименува в село Горно Ботьово. През 1940 год. село Малък Соколец и село Горно Ботьово се обединяват под името Горно Ботево. В турски регистър сведения за селото е имало от 1488 год. Населението в селото предимно се е занимавало със земеделие. През 1927 год. е открита керамичната фабрика за производство на тухли и керемиди. През 1908 г. Горно Ботево е било водоснабдено. На четири места в селото са били построени чешми с централно водоснабдяване, инициатор за това голямо дело е тогавашния кмет на селото Атанас Маноилов.

Първото училище в с. Горно Ботево отваря врати през 1879 год. Пръв учител е бил Атанас Маноилов. През 1930 год. е построена новата сграда на училище „Христо Ботев“, която съществува и до сега. Църквата „Свети Димитър“ е построена през 1877 год. Инициатор за построяването на църквата е Атанас Маноилов.

Общинският съвет на Стара Загора през 2005 год., удостоява с грамота по смъртно в знак на признателност за увековечаване на първоучителя и общественика Атанас Маноилов. През 1924 год. в с. Горно Ботево е издигнат паметник на загиналите войници от Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Паметникът е построен със средства събрани от близките на загиналите.

През 1959 год. бе построена модерна баня, тъй необходима за селото. Инициатор е тогавашният председател на общинския народен съвет Атанас Тодоров. През 1980 г. е завършена голямата административна сграда, в която се настаняват: селският общински народен съвет (кметство, ТКЗС, поща). За интензивното развитие на с. Горно Ботево спомагат географски и икономически фактори.

Намирайки се на 18 км от областния град Стара Загора, Горно Ботево има възможност за едно непринудено обществено-политическо, икономическо и културно общуване с областния център.

 

 

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.