„Пряк резултат“. Как прокуратурата се оказа отговорна за шесторно убийство

2 януари 2018 г. Полиция изпълва столичния район Нови Искър и околностите. Униформените спират и проверяват случайно преминаващи автомобили. За издирване е обявена 44-годишната местна жителка. Причината за масираното полицейско присъствие е петорно убийство в къщата, в която живее въпросната жена.

Малко по-късно ще стане ясно, че всъщност става въпрос за шесторно убийство, защото жената също е застреляна. А издирването на извършителя ще приключи след няколко дни с официалната информация, че престъпникът е осъждан рецидивист, който се е самоубил.

В разплитането на тази история беше вкаран целият ресурс на МВР и прокуратурата, като на местопрестъплението лично се появиха тогавашните главен прокурор Сотир Цацаров, директор на националното следствие Борислав Сарафов и главен секретар на МВР Младен Маринов.

Тогава основните въпроси към тях бяха свързани с мотивите и начина на извършване на жестокото престъпление. Близо седем години по-късно вече е ясно, че най-важният въпрос към прокуратурата и МВР е бил – защо убиецът не е бил вкаран в затвора години по-рано?


Борислав Сарафов, Сотир Цацаров и Младен Маринов говорят пред медиите в Нови Искър, 3 януари 2018 г.

Това става ясно от решение на Върховния касационен съд (ВКС), цитирано от „Лекс“, с което роднина на жертвите окончателно осъжда държавното обвинение да му плати обезщетение. Причината е, че прокуратурата не е положила необходимите усилия да приведе в изпълнение стара присъда на убиеца.

Като „пряк резултат“ от това, съдът посочва, че рецидивистът е получил възможност да извърши шесторното убийство. И записва в решението си, че 30% от отговорността за него се носи именно от прокуратурата.

Убиецът и неговите жертви

След няколко дни в издирване на убиеца и оръжието на престъплението разследващите обявиха, че става въпрос за 56-годишния рецидивист Росен Ангелов. На 5 януари 2018 г. беше съобщено, че „по абсолютно категоричен и несъмнен начин“, включително с ДНК-експертизи, е установено, че Ангелов е извършителят. Както и че след престъплението се е самоубил.

Като мотив за убийствата беше посочено, че в миналото той е имал интимна връзка с Кети Кюхова, която първоначално се издирваше като заподозряна, тъй като не беше открита в къщата при телата на останалите жертви.

Разследването установи, че вечерта на 31 декември 2017 г. Ангелов е застрелял първо Кюхова в гората, а в първите часове на 1 януари 2018 г. е направил същото с майка ѝ Еленка Бурджиева, дъщеря ѝ Нанси Иванова, новия ѝ приятел Неделчо Юнаков, сина му Георги, както и с приятеля на Нанси – Боби Иванов в семейната им къща.

Докато вървеше издирването на Ангелов, властите съобщиха, че той има няколко присъди зад гърба си, сред които за изнасилване и за блудство с малолетно момиче. Последното му осъждане – на 8 години затвор, датираше от края на 2009 г. То обаче не беше изпълнено, защото той се беше укрил.


Полицаи проверяват коли в София в издирване на извършителя на шесторното убийство в Нови Искър, януари 2018 г.

Години след тази трагедия стана ясно и друго – че нито прокуратурата, нито МВР са положили особени усилия да вкарат в затвора Ангелов. И, на практика, така са създали предпоставките за шесторното убийство в Нови Искър.

Делото срещу прокуратурата

Една от основните функции на държавното обвинение е да привежда в изпълнение влезлите в сила осъдителни присъди. Ако осъденият се укрие, пак прокурорите дават указания на МВР какви мерки да предприеме за неговото издирване.

Затова през 2020 г. братът на Кюхова и син на Бурджиева – Иво Кюхов, заведе дело срещу прокуратурата. На следващата година Софийският градски съд (СГС) му присъди обезщетения от 50 000 лева за смъртта на майка му и 30 000 лева за убийството на сестра му. Прокуратурата обжалва пред Софийския апелативен съд (САС), но той потвърди решениеето на първата инстанция.

В рамките на делото стана ясно, че Ангелов е получил 8-годишната си присъда за блудство с малолетна през декември 2009 г., а през септември 2010 г. е бил обявен за общодържавно издирване. Оказа се, че през този период МВР не е успяло да го намери на адреса му, нито е открило негови роднини, които да кажат къде се намира рецидивистът.

И двете съдебни инстанции приеха, че прокуратурата не е проявила никаква самоинициатива, например да разпореди на полицията да вземе други мерки, така че да залови Ангелов. Магистратите посочиха и примери – проследяване на банкови преводи и плащания, трафични данни от телефон, справки в различни национални бази данни, беседи с негови близки и познати или наблюдение на обичайни за него места.

Колко са активни са били издирвателните действия на МВР пролича от факта, че тялото на самоубилия се Ангелов в крайна сметка беше открито в района на село Луково в Искърското дефиле. Именно там рецидивистът беше блудствал с малолетно момиче, за което е осъден в края на 2009 г.

Решението на ВКС

Дори и след решението на САС, прокуратурата не се отказва и обжалва пред третата инстанция. Върховните съдии Мими Фурнаджиева, Снежанка Николова и Гергана Никова обаче потвърждават актовете на колегите си.

В решението на ВКС, цитирано от „Лекс“ е посочено категорично, че към 1 януари 2018 г., когато Ангелов извършва шесторното убийство, абсолютната давност на неизпълнената му присъда все още не е била изтекла и прокуратурата е продължавала да има задължението да го вкара зад решетките.

„Пропускът ѝ да стори това има за пряк резултат (освен нереализирането на специалната и генерална превенции и неупражняването на въздействие за поправяне и превъзпитание на осъдения) създаването на възможност за осъденото лице да извърши ново престъпление“, пише в мотивите си Върховният касационен съд.


Снимката на рецидивиста Росен Ангелов, разпространена от МВР след шесторното убийство в Нови Искър.

В тази връзка съдът разделя отговорността за за шесторното убийство между извършителя и прокуратурата в съотношение 70% към 30%. Затова и постановява, че на роднината на жертвите Иво Кюхов държавното обвинение дължи 30% от обезщетението, което би било справедливо за подобно престъпление.

За смъртта на майка му ВКС посочва като такова сумата от 150 000 лева, а за сестра му – 100 000 лева. Така на Кюхов са присъдени 45 000 лева за едното убийство и 30 000 лева за другото. Отделно от тези обезщетения прокуратурата трябва да плати и 11 000 лева разноски по делото. Подобно дело води и майката на Боби Иванов, приятел на убитата племенница на Кюхов.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv