„Търпението може да бъде измерено през липсата на реакции, а сега имаме реакции. Емоциите пораждат реакция. Въпросът, който трябва да си зададем, е коя е емоцията, която подтиква тези хора да излязат на протест и да реагират, и кой я поражда тази емоция“, каза психологът Ники Марков в студиото на „България сутрин“ и споделя, че в българинът има и чувството за безнадеждност.
Психологът обясни, че емоцията, която ни подтиква да излезем на протест, е усещане за неправда.
“Ако даден човек има усещането, че нещо не е както трябва, той реагира. За да може тази емоция да бъде активирана в тези хора, нещо трябва да се случи. От дълго време живеем в ситуация на несправедливост, нещата не се получават, наблюдаваме всички тези явления и е трябвало да реагираме през цялото това време, но по някаква причина българският народ е бил успан. Масово спряхме да гласуваме“, добави Марков в ефира на Bulgaria ON AIR.
Риторично гостът попита кога за последно някой от нас се е почувствал ентусиазиран да отиде да гласува.
„Имаше поляризация – протест и контрапротест. Това ни говори, че не можем да говорим за обща позиция. Друго, което направи впечатление, е, че културата се смеси с политиката, а това никога не е добра идея. Функцията на двете направления е коренно различна. И докато в основата на политиката е властта, то в основата на културата е предаването на идеи“, поясни психологът.
По думите му някои хора лесно се влияят от подобни събития и тепърва ще виждаме разделение.
Гледайте видео с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Поредна благотворителна инициатива на старозагорските младежи от ГЕРБ За поредна година младежите от ГЕРБ в…
Общественият транспорт в Стара Загора и селата от общината ще се движи с празнично разписание…