Путин се извини за падналия самолет и каза, че по време на инцидента руската система за отбрана е била активирана

Руският президент Владимир Путин се извини на президента на Азербайджан Илхам Алиев за падналия по-рано тази седмица пътнически самолет на Азербайджанските авиолинии.

В разговора между двамата в събота Путин е потвърдил, че в момента на инцидента е била активирана руската система за противовъздушна отбрана, но не е казал, че руски удар е причинил падането на самолета. Това съобщи Ройтерс, като цитира изявление на Кремъл.

Изказването на Путин идва на фона на все повече доказателства, че самолетът е бил ударен именно от руска ракета за противовъздушна отбрана в района на Чечения, преди да се разбие в Западен Казахстан тази сряда.

Самолетът е пътувал от Баку за Грозни, но се е отклонил към Каспийско море от район в Русия, където Москва многократно е използвала системи за противовъздушна отбрана срещу украински дронове.

При катастрофата загинаха 38 от 67-те пътници и членове на екипажа на самолета. Редица медии, както и източници от Азербайджан и САЩ излязоха с твърдения, че самолетът е бил свален от руска ракета.

В събота Путин се извини за „трагичния инцидент“, станал в руското въздушно пространство, и потвърди, че опитите за кацане на самолета са съвпаднали с момент, в който руската противовъздушна отбрана е била активирана.

По думите му руските ракетни системи са отблъсквали предполагаема украинска атака с дронове срещу Грозни по времето, когато пътническият самолет се е опитвал да кацне там.

Въпреки това Путин нито потвърди, нито отрече хипотезата, че руска ракета е свалила превозното средство. В изявлението от Кремъл пише, че Путин е признал, че самолетът е бил повреден над Чечения, но не е казал, че причината за това е руски ракетен удар.

„В разговора беше отбелязано, че самолетът неведнъж се е опитвал да се приближи до летището в Грозни за кацане“, се казва в съобщението.

„По това време украински бойни дронове са атакували Грозни [и близките градове] Моздок и Владикавказ, а руските системи за противовъздушна отбрана са отблъсквали тези атаки“, гласи още изявлението на Кремъл.

Разговорът се е състоял по искане на Путин. Президентът на Азербайджан Алиев е казал на руския президент, че падналият самолет е бил „подложен на външна физическа и техническа намеса в руското въздушно пространство, което е довело до пълна загуба на контрол и пренасочване към казахстанския град Актау“, съобщиха от президентството в Баку.

В петък азербайджанският депутат Хикмат Бабаоглу каза пред Радио Свободна Европа, че има „много голяма“ вероятност самолетът да е бил повреден от руска ракета за противовъздушна отбрана. Той добави, че „наблюденията и изводите, направени до момента, подкрепят идеята, че свалянето на самолета е най-близо до истината“.

Източници на Ройтерс, запознати с предварителните резултати от азербайджанското разследване на катастрофата, също казаха, че най-вероятната причина за инцидента е удар на руска ракета.

В същия ден говорителят на Белия дом Джон Кърби каза, че американски експерти „са видели някои ранни признаци, които със сигурност сочат към възможността този самолет да е бил свален от руски системи за противовъздушна отбрана“.

Доказателствата за ракетно нападение включват кадри на повредите в самолета преди катастрофата, снимки на осеяната с дупки опашна част след падането, както и свидетелства на оцелели, които твърдят, че са чули поне една експлозия извън превозното средство.

Следственият комитет на Русия е започнал наказателно разследване за евентуално нарушение на правилата за безопасност на полетите, пише в изявлението на Кремъл от събота. Руските, азербайджанските и казахстанските власти работят съвместно на мястото на катастрофата край Актау, Казахстан. До момента Москва не е коментирала пряко твърденията, че самолетът може да е паднал вследствие от руски удар.

Междувременно Азербайджанските авиолинии съобщиха, че спират полетите до няколко руски града, включително Сочи, Волгоград, Уфа, Самара, Грозни и Махачкала.

В събота и Туркменистанските авиолинии обявиха, че отменят всички свои полети между столицата Ашхабад и Москва от 30 декември до 31 януари, като не посочиха причина за решението. Туркменистан граничи с Казахстан на източния бряг на Каспийско море.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036