Categories: Бизнес

Путин: Слава богу, че някои чуждестранни компании напускат Русия

Руският президент Владимир Путин. Снимка: EPA/БГНЕС

Руският президент Владимир Путин изрази в четвъртък задоволство, че някои чуждестранни компании са напуснали Русия, защото местни компании може да заемат тяхното място. Той предупреди Запада, че Москва пак ще намери начини за придобиване на развити технологии и луксозни стоки, предава Ройтерс.

Путин определи нашествието в Украйна като повратна точка в руската история, бунт на Москва срещу САЩ, които по думите му са унижавали Русия от разпадането на Съветския съюз през 1991 г. насам. Украйна твърди, че се бори за оцеляването си.

Освен жертвите и ужасите на войната конфликтът и опитът на Запада да изолира Русия за наказание подкопават растежа на световната икономика и предизвикват вълна от инфлация, тъй като цените на зърното, на готварското олио, на торовете и на енергията растат.

От началото на войната редица големи чуждестранни инвеститори – от BP до McDonald’s, напускат, точно когато руската икономика е изправена пред най-голямото си свиване от години.

„Понякога, като погледнем тези, които напускат – може би трябва да кажем слава богу. Ние ще заемем техните ниши, нашият бизнес, нашето производство – то вече нараства и спокойно ще заеме мястото, подготвено от нашите партньори“, заяви Путин.

Още по темата

Във видео обръщение към лидерите на бивши съветски републики Путин се пошегува, че луксозни марки като Mercedes, предпочитани от бандити в хаоса на постсъветска Русия, пак ще бъдат налични, но призна, че може да са малко по-скъпи.

„Ще бъде малко по-скъпо за тях, но това са хора, които вече са карали Mercedes 600 и ще продължат да го правят. Мога да ви уверя, че те ще ги внасят откъдето и да било, от която и да е страна“.

Путин допълни, че Русия все още се нуждае от достъп до развитите технологии на развитите икономики.

„Няма да се откъснем от това, те искат да ни изтласкат малко, но в съвременния свят това е просто нереалистично, невъзможно“, каза руският президент.

Той не уточни как Русия ще намери начини да запази достъп до западни компоненти и софтуер.

Путин обеща, че западните опити за изолиране на Русия ще се провалят, като заяви, че развитите икономики се борят с инфлационна спирала, нарушени вериги за доставка и продоволствена криза в момент, когато центърът на световната икономическа мощ се е преместил към Азия.

„Представителите на нашия бизнес са изправени пред проблеми, разбира се, особено в областта на веригите за доставка и транспорта. Но въпреки това всичко може да бъде коригирано, всичко може да бъде изградено по нов начин“, каза Путин.

„Не и без загуби на определен етап, но това ни помага да станем по-силни. Във всеки случай ние определенопридобиваме нови компетенции, започваме да съсредоточаваме икономическите, финансовите и административните си ресурси в пробивни области“, заяви руският президент.

Той допълни, че САЩ използвали Украйна, за да заплашват Русия чрез разширяване на НАТО и Москва трябвало да се защити срещу преследването на рускоговорещи хора.

Украйна и западните съюзници отхвърлят този неоснователен претекст за нашествие в суверенна страна.

По-рано днес в телефонен разговор с италианския премиер Марио Драги Путин заяви, че Русия е готова да помогне за смекчаването на международната продоволствена криза, но само ако Западът отмени санкции, съобщи Кремъл, цитиран от Ройтерс. 

„Владимир Путин подчерта, че Руската федерация е готова да даде значителен принос за преодоляването на продоволствената криза чрез износа на зърно и изкуствени торове, ако политически мотивирани ограничения от Запада бъдат отменени“, се казва в съобщението. 

Украйна определи руската позиция като „изнудване“, а британският външен министър Лиз Тръс заяви в четвъртък, че Путин „се опитва да държи света за заложник“, като използва като оръжие продоволствената криза, създадена от войната му в Украйна. 

Блокадата на украинските пристанища от Русия не позволява на страната да изнася зърно, на което и двете страни са големи износителки. Русия обвинява украинците, че минират пристанищата. 

В отделно съобщение руското министерство на отбраната заяви, че цивилни кораби вече може да използват безопасно пристанищния град Мариупол на Азовско море в Украйна, където силите ѝ поеха пълен контрол миналата седмица, след като украински бойци от обсадения стоманодобивен завод „Азовстал“ се предадоха. 

То уточни, че опасността от мини около пристанището в Мариупол е елиминирана. 

Министерството съобщи, че шест чуждестранни товарни кораба в пристанището вече са свободни да отплават. Те са от България, Доминика, Либерия, Панама, Турция и Ямайка. Министерството призова тези правителства да накарат собствениците на корабите да ги изведат от пристанището. 

https://www.investor.bg/

Arhiv