Categories: България

Пушачи отказват цигарите с вейпинг без да са го планирали

Хората, които са заместили цигарите с вейпинг, заради липсата на дим и заради потенциалната полза за здравето си, са по-склонни да скъсат с вредния навик, отколкото тези, които целенасочено се опитват да спрат да пушат, ограничавайки просто никотина. Всеки трети пушач в САЩ, който е преминал на електронни цигари, се е отказал от тютюнопушенето без преди това да е имал такова намерение. Това става ясно от проучване на група американски изследователи сред 1600 души. Данните са от PATH – оценката на тютюна и здравните ефекти върху населението, ръководено от Американската агенция по контрол на храните и лекарствата (FDA) и Националните здравни институти (NIH).

Пушачите са били интервюирани 4 пъти в продължение на 5 години. 28% от хората, използващи електронни цигари, са спрели да пушат цигари изцяло, в сравнение с малко под 6% от тези, които никога не са ползвали такива.„Връзката може да се дължи на факта, че пушачите, които започват да използват електронни цигари, са склонни да се насочват към планиране на отказване от тютюнопушенето“, казват авторите на проучването.
Новият анализ не дава отговор дали това е категоричен начин за отказване на цигарите, но в него вейпингът е признат като по-малко вредна алтернатива от продължаващото пушене.

Заключенията на Националните академии на науките, инженерството и медицината в САЩ  (National Academies of Science, Engineering, and Medicine) са, че електронните цигари са далеч по-малко рискови от пушенето. „Лабораторните изследвания на съставките на електронните цигари и краткосрочните клинични проучвания показват, че те вероятно са далеч по-малко вредни от горимите цигари”, е мнението на учените зад публикацията „Балансиране на рисковете и ползите от е-цигарите“ в специализирания журнал на Американската асоциация по обществено здраве.

50 000 англичани годишно слагат край на вредния навик с вейп  
В поредица от доклади, и Public Health England затвърди мястото на бездимната алтернатива като ефективен инструмент в борбата с пушенето, благодарение на която огромен брой британци вече не пушат.

Според доклад на Агенцията по обществено здраве на Англия, вейпингът е 95% по-малко вреден от тютюнопушенето и е един от най-ефективните начини за отказване от вредния навик.

„Най-доброто нещо, което един пушач може да направи, е да спре пушенето напълно и доказателствата показват, че вейпингът е едно от средствата за отказ, помагайки на около 50 000 пушачи всяка година да се откажат от цигарите“, заявява проф. Джон Нютон от агенцията.

Университетът „King’s College London“ установява в свое проучване за агенцията, че само за 1 година над 50 000 пушачи в Англия са успели да спрат цигарите с помощта на електронните цигари с никотин. И също, че близо една трета от пушачите на Острова – 27,2%,  са използвали през изминалата година електронни цигари като средство за спиране на пушенето, което ги прави един от предпочитаните методи за отказ в сравнение със само 18,2%, които са използвали никотинзаместващата терапия. „Употребата на вейпинг устройства не е напълно безрискова, но е далеч по-малко вредно от тютюнопушенето”, твърдят експертите от King’s College London в научна публикация по темата.  

Стимулирането на пушачите да преминат на вейпинг продукти като част от опитите им за отказ от пушенето се е оказал един от успешните методи, отчитат от британските служби за борба с тютюнопушенето. Между 60% и 74% от пушачите в Англия през 2019 г. и 2020 г успяват да спрат напълно цигарите, сочи статистиката на кабинетите за подкрепа.

Доказателствата, че електронните цигари са сред най-ефективните методи за отказ от пушенето растат всяка година, категорични са и от института Кокран – златният стандарт в научните анализи, цитирайки данни от изследвания.

„Има 2 различни начина за тестване дали електронните цигари помагат на пушачите да се откажат: електронни цигари в сравнение с никотинзаместваща терапия и никотинови електронни цигари в сравнение с неникотинови електронни цигари. И двете показват наистина ясно увеличение на броя на хората, отказващи цигарите с помощта на никотиновите електронни цигари. Тези доказателства растат непрекъснато и засилват увереността ни в тези анализи“, посочи Джейми Хартман-Бойс, изследовател по темата за контрола на тютюна в Кокран.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/

Arhiv