„Библиотека Галактика“ е издателска поредица за научнофантастична (а в началото и криминална) литература на варненското книгоиздателство „Георги Бакалов“.
Поредицата стартира през 1979 година по инициатива на преводача и издател Милан Асадуров, който създава концепцията на поредицата и доставя от САЩ около 500 книги по списък. Те са задържани няколко месеца от ДС, но все пак накрая повечето са освободени, защото Асадуров доказва, че са превеждани и издавани в СССР. Службите не знаят, че цялата редакция на московското издателство „Млада гвардия“ е уволнена през есента на 1968 г. заради издаваната „идеологическа диверсия“.[1] В нейните рамки за първи път на български език са преведени и публикувани творби на автори като Франк Хърбърт, Робърт Силвърбърг, Урсула Ле Гуин, Реймънд Чандлър, Артър Хейли.
Книгите от поредицата са номерирани – всяка излиза под пореден номер. Това способства те да станат обект на колекциониране. Всяка от тях носи характерно лого – надпис „Библиотека Галактика“, повторен два пъти и извит като спирала.
Илюстратор на кориците на книгите до №107 включително е художничката Текла Алексиева. Красотата на кориците й има немалък принос за популярността на поредицата. От №108 кориците са дело на Димитър Трайчев и Деян Веков, които се редуват, от № 117 до края – на Петьо Маринов, а №120 е на Илко Бърдаров.
Поредицата е най-често излизащата поредица за фантастика преди прехода. Читателите я харесват, защото си позволява заглавия и възгледи, намиращи се на границата на допустимото при социалистическото управление. Представя много широк спектър автори, разнообразни стилове, възгледи, националности, и дава добър поглед върху фантастиката като цяло. От някои нейни книги са продавани по над 100 000 екземпляра.
Важна победа постигнаха баскетболистките на Берое срещу основния си конкурент Монтана 2003 в среща…