Европейската комисия ще разглежда в следващите два месеца изпратения от България План за възстановяване и устойчивост и едва след това той може да бъде одобрен от Съвета на ЕС. Това означава, че първите авансови плащания към София едва ли ще бъдат направени преди коледните празници в края на годината. България можеше да получи авансово 1,6 млрд. лева още през 2021 г.
„Имаме ангажимент да работим възможно най-бързо“, каза на брифинг в София Цветан Кюланов, ръководител на представителството на Европейската комисия в България.
Планът беше предаден от българското правителство в петък, 15 октомври. Ден по-рано Министерският съвет одобри плана, който беше няколко пъти отлаган и преработван в последната половин година.
„В регламента на ЕК оценката на Плана продължава два месеца. Със съгласието на правителството срокът за разглеждане може да се удължи. След неговото приемане в ЕК, следва одобрение от Съвета на ЕС, което обикновено става в едномесечен срок, но също може да е по-дълъг“, обясни Кюланов.
Планът за възстановяване предвижда проекти, по които България да получи 12,9 млрд. лева. Европейската комисия изисква от София решение в две ключови сфери – затварянето на въглищните централи и реформите в правосъдието. Правителството предлага две дати за затваряне на централите – 2038 или 2040 г.
Препоръчителният срок за изпращането на плановете мина преди повече от пет месеца, а България е една от последните държави, които все още не са внесли своя.
Европейската комисия е получила до този момент 26 плана, като е дала светлина на 22 от тях. В момента тя продължава оценката на плановете на Полша, Унгария и Швеция.
Коледа, която отбелязва раждането на Исус Христос, е основно християнски празник. Въпреки това, поради своята…